Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Pięć chorób, które mogą zagrozić naszej gospodarce

Wśród analiz próbujących uzasadnić sens tak zdecydowanej interwencji Rosji na Krymie pojawił się też wątek gazowy. Półwysep należący do Ukrainy oznacza, że wyłączna strefa ekonomiczna tego kraju sięga na 200 mil morskich na południe od brzegu. Powoduje to, że Rosja – planująca budowę gazociągu południowego omijającego Ukrainę – musi położyć go po łuku, nadkładając drogi. Co oznaczałaby aneksja Krymu? „Dla Gazpromu taki scenariusz oznaczałby kuszące obniżenie kosztów budowy morskiej części gazociągu South Stream” – pisze znawca rynku gazu Michaił Korczemkin. W ostatnich miesiącach nie brakowało głosów, że budowa gazociągu po dnie Morza Czarnego będzie nieopłacalna. Mimo to w listopadzie na terenie Serbii rozpoczęto realizację inwestycji. Gdyby udało się ją ukończyć, najchętniej po niższych kosztach niż planowane 16,6 mld euro, Białoruś i Ukraina, a więc także Polska, utraciłyby ostatecznie status państw tranzytowych dla rosyjskiego gazu. Gazociąg południowy stanowiłby drugą częścią omijającej nasz region gazowej obwodnicy, której pierwszy etap stanowił uruchomiony w 2011 r. gazociąg bałtycki.
Wśród analiz próbujących uzasadnić sens tak zdecydowanej interwencji Rosji na Krymie pojawił się też wątek gazowy. Półwysep należący do Ukrainy oznacza, że wyłączna strefa ekonomiczna tego kraju sięga na 200 mil morskich na południe od brzegu. Powoduje to, że Rosja – planująca budowę gazociągu południowego omijającego Ukrainę – musi położyć go po łuku, nadkładając drogi. Co oznaczałaby aneksja Krymu? „Dla Gazpromu taki scenariusz oznaczałby kuszące obniżenie kosztów budowy morskiej części gazociągu South Stream” – pisze znawca rynku gazu Michaił Korczemkin. W ostatnich miesiącach nie brakowało głosów, że budowa gazociągu po dnie Morza Czarnego będzie nieopłacalna. Mimo to w listopadzie na terenie Serbii rozpoczęto realizację inwestycji. Gdyby udało się ją ukończyć, najchętniej po niższych kosztach niż planowane 16,6 mld euro, Białoruś i Ukraina, a więc także Polska, utraciłyby ostatecznie status państw tranzytowych dla rosyjskiego gazu. Gazociąg południowy stanowiłby drugą częścią omijającej nasz region gazowej obwodnicy, której pierwszy etap stanowił uruchomiony w 2011 r. gazociąg bałtycki. / Shutterstock
Zamęt na Ukrainie przekłada się na realne straty dla Polski. Kreślimy najważniejsze konsekwencje, które dla nas ma obecna gorąca sytuacja na Wschodzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Ukraina wojna Rosja Polska
Reklama

Komentarze (41)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • realista
  2014-03-16 16:00
  Po co te gatki za rok ukraińcy sami rozgonią tę hołotę z majdanu
  0
  zgłoś
 • LAS
  2014-03-05 04:27
  Zajęcie Krymu przez Rosję mogłoby mieć sens militarny dla Putina, ale przyłączenie Wschodniej Ukrainy do Rosji nie miałoby większego sensu. Putin musiałby przyjąć na siebie wszystkie ogromne długi zacofanej ekonomicznie Wschodniej Ukrainy. Oczywiście aneksja części Ukrainy doprowadziłaby Rosję do upadku gospodarczego z powodu izolacji ekonomicznej ze strony wszystkich państw świata. Musimy pamiętać, że od zakończenia II wojny światowej Rosja ( Związek Radziecki ) zaatakowała militarnie : Węgry, Czechosłowację, Afganistan, Mołdawię, Czeczenię, Gruzję, a teraz Ukrainę.
  Przyszedł więc czs, żeby w końcu usunąć Putina i przestawić Rosję na tory prawdziwej demokracji. A może teraz jest też najlepszy moment, żeby poprosić Putina o oddanie czarnych skrzynek i wraku samolotu, w którym zginął nasz prezydent Lech Kaczyński cztery lata temu...
  0
  zgłoś
 • rono
  2014-03-04 19:21
  Rzeczywiscie nie da sie czytac komentarzy w Dzjenniku,onecie i paru innych ! Ruscy opanowali Polski internet tak jak niemiaszki prase lokalna i lokalne radio ! ! !
  0
  zgłoś
 • putin
  2014-03-04 18:35
  Do wszystkich ruskich agentów. Job twoju mać :)
  0
  zgłoś
 • kola
  2014-03-04 18:13
  I co warto było umierać za ukrainę ?? Za Wołyń za UPA. Ukraińcy za Polaków du...y by nie nadstawiali. To tylko my jesteśmy tacy frajerzy.
  Ciekawe jak teraz Tusk z Kaczyńskim zrekompensują nam swoją kampanię wyborczą którą zrobili sobie na Ukrainie!!!
  0
  zgłoś
 • GERMANY I ICH RODZINY
  2014-03-04 17:18
  WIECIE SUKI POLSKIE ,ZE POMAŁU WIOSNA NADCHODZI !
  A MY GERMANY I NASZE RODZINY WIEMY ,GDZIE WÓWCZAS BEDZIECIE SZMATY SPACEROWAĆ JAK WIOSNA NADEJDZIE !
  I GDZIE UWIELBIACIE SIĘ SEX . PO GERMANSKU ZNCZY SEKS UPRAWIAĆ ?
  I CO WY NA TG TERAZ SUKI ? PRZED NASZĄ RODZINĄ GERMANSKĄ TERAZ NIE UCIEKNIECIE ,WIEMY JAKIE MIEJSCA ********** WIEDŻMY LUBICIE ODWIEDZAĆ, WIEC BĘDZIECIE SPALONE NA MAKSA !
  WIOSNĄ I LATEM I TAK GERMANY WAS DORWIĄ I WSTYDU NA ROBIĄ ,BO BĘDĄ DOSRYWAĆ *********** WIEDŻMOM Z KAŻDEJ STRONY NA WISNE I LATO DLA WAS SUKI POLSKIE TO ZACZNIE SIĘ PRAWDZIWE PIEKŁO W POLSCE! A GERMANY I NASZE RODZINY SIE WAMI TERAZ ZABAWIĄ NA CALEGO STRZELANIEM SUKÓW POLSKICH DO CELU ? I CO WY NA TO PIEPSZONE WIEDZMY POLSKIE ?
  0
  zgłoś
 • Bingo
  2014-03-04 17:00
  UWAGA! W polskim internecie działają bojówki FSB, których zadaniem jest szerzyć rosyjską propagande- vide "Polak"
  0
  zgłoś
 • grazna
  2014-03-04 16:28
  Lepiej zeby Polska nie wyskakiwała przed szereg
  0
  zgłoś
 • Cyd
  2014-03-04 16:08
  Z tą Ukrainą to zakozaczyliśmy.Czarno widzę wdzięczność "rezunów".Oby nas znów nie połaskotali widłami jak przed laty.
  0
  zgłoś
 • Polak
  2014-03-04 15:55
  A ja tak jak wszyscy prawdziwi Polacy popieram Putina.
  0
  zgłoś
 • kaktus
  2014-03-04 14:59
  a co z ruchem bezwizowym do usa ?
  0
  zgłoś
 • rita
  2014-03-04 14:57
  Najpierw straszyliście nas wojną, teraz zakręceniem kurka. Dajcie sobie spokój.
  0
  zgłoś
 • ZENADA
  2014-03-04 14:52
  JAKIE EURO? UNIA EUROPEJSKA NAWET PALCEM NIE KIWNELA 10 DIEN WYRAZAJA OBAWY I ZANIEPOJOENIE.. SPRZEDADZA NAS TAK SAMO BANDA STARYCH, NIEZDOLNYCH DO WALKI BANKSTEROW.
  0
  zgłoś
 • gosc
  2014-03-04 14:50
  z sasiadem zza plotu zawsze trzeba w zgodzie zyc,nawet przedszkolak o tym wie.
  0
  zgłoś
 • Wiesio13 bicz na PISmatołki
  2014-03-04 14:28
  My Polacy nigdy niczego nie nauczylismy sie dobrze !!! najbardziej wsciekle komentarze ,
  najbardziej antyrosyjska propaganda IDZIE Z POLSKI , nie ludzmy sie ze robienie za psa dozorujacego
  interesy Wielkich I szczekajacego jak zostal wyuczony przyniesie biednemu psu pozytek,
  co najwyzej zaliczy kopa do budy jak przestanie byc potrzebny
  a JAK BIZNESY ZOSTANA JUZ SFINALIZOWANE Z ROSJA to najsmaczniejsze kaski beda dla
  wyrafinowanych pieskow francuskich , brytyjskich, niemieckich, amerykanskich
  I rzecz jasna rosyjskich , polski kundel podwinie ogon I bedzie warowal w budzie,
  NIE WKLADAJMY SAMI PALCOW W DRZWI ...
  0
  zgłoś
 • z sieci do sieci
  2014-03-04 14:15
  Putin o roli Zachodu w tak zwanych "ruchach narodowowyzwoleńczych" i rewolucyjnych w kontekście wydarzeń na Ukrainie oraz o laboratoriach badawczych:

  To też nic szczególnego. Można było doprowadzić do anarchii, przewrotu politycznego i rzucić kraj w chaos. Nasi partnerzy z Zachodu robią to nie po raz pierwszy. Siedzą za wielką kałużą, w Ameryce, niczym laboranci nad szczurami i prowadzą badania. Nie ma żadnego wyjaśnienia, czemu to robią.
  Może to wyjaśnić chyba tylko Lenin, który też - jak laborant - przeprowadził eksperyment na szczurach z gatunku Romanowych i w trakcie tego eksperymentu pozabijał je wszystkie co do jednego!!!

  Nie rozumiem tylko, dlaczego niewykwalifikowani i nie posiadający leninowskiego albo choćby radzieckiego certyfikatu laboranta rzeźnicy posłużyli się tą samą metodą i w swoim "laboratorium" uśmiercili szczury z gatunku Ceausescu!

  To stwarza poważne zagrożenie dla szczurów wszystkich innych gatunków, a do takiego zagrożenia nie możemy dopuścić!

  Howgh!!!
  0
  zgłoś
 • z sieci do sieci
  2014-03-04 14:11
  Putin o użyciu broni przez oddziały Berkutu na Majdanie i gdzie indziej:

  Może to były prowokacje? Pojawiają się i takie informacje. Wiem tylko to, co powiedział mi Janukowycz. A powiedział, że nie dawał rozkazu użycia broni, a nawet zaraz po podpisaniu umowy wycofał oddziały z ulic. Zadzwoniłem do niego i powiedziałem, żeby tego nie robił. Mówiłem mu, że będzie miał anarchię, chaos. Jak tylko to zrobił, zaraz przejęto jego biuro i zaczął się chaos, który trwa.

  Wiem tylko to, co powiedział mi Janukowycz. A powiedział, że nie dawał rozkazu użycia broni, a nawet zaraz po podpisaniu umowy wycofał oddziały z ulic. Zadzwoniłem do niego i powiedziałem, żeby tego nie robił. Mówiłem mu, że będzie miał anarchię, chaos...

  Wiem tylko to, co powiedział mi Janukowycz. A powiedział, że nie dawał rozkazu użycia broni... ...wycofał oddziały z ulic... ...Jak tylko to zrobił, zaraz przejęto jego biuro i zaczął się chaos...

  Ale nadal twierdzę, że wiem tylko to, co powiedział mi Janukowycz!!!

  Howgh!!!
  0
  zgłoś
 • z sieci do sieci
  2014-03-04 14:05
  Putin:

  działamy wyłącznie prawomocnie. Zawsze wspierałem normy prawa międzynarodowego. Jeśli ja podejmę decyzję o użyciu sił zbrojnych, to będzie ona prawomocna, także zgodna z normami prawa międzynarodowego. ..

  Zawsze wspierałem normy prawa międzynarodowego. Jeśli ja podejmę decyzję o użyciu sił zbrojnych, to będzie ona prawomocna...

  Jeśli ja podejmę decyzję o użyciu sił zbrojnych, to będzie ona prawomocna

  NASZE AGRESJE NA CZECHOSLOWACJE, NA WEGRY, NA AFGANISTAN, NA CZECZENIE I NA GRUZJE TEZ BYLY JAK NAJBARDZIEJ PRAWOMOCNE!
  HOWGH!!!
  0
  zgłoś
 • super rodzinka daleka wkracza teraz bujcie się suk
  2014-03-04 14:01
  germany pomga tamtej rodzine ,i dorwą te piepszone wiedzmy polskie ?
  testujemy samochód ?
  jak je dorwiemy te dwie wiedżmy to zdechną w tej robocie tu i tam !
  bedą spalone wszędzie bo zadarły szmaty ********** z dwoma rodzinami ,będą poniząne i upokażane na każdym kroku ,aż poczują na wlasej skurze ,co to jest upokażać się przed innymi ludzmi ? imocny bol bo nadal te rodziny cierpią !
  czyli suki po was bo zadarlisćie z dwoma dobrymi rodzinami ?
  ostreegalismy nie wtrącajcie się w tamte rodziny bo żle skończycie !
  agnieszko .o i tereso .o spalone całkowice suki bedziecie , bo rodzinka pomoze tamtej rodziee germanska i was wiedzmy dorwiemy ,gdzie kolwiek się showacie !
  0
  zgłoś
 • ki
  2014-03-04 13:31
  GERMANY MIESZKAJĄCY W POLSCE BARDZO ŻALUJĄ ŻE SIE TU POBUDOWALI BO PRZECHODZĄ PRZEZ KŁĄB PAPIERÓW I MUSZĄ JE JESZCZE Z PROSTOWYWAĆ ,BO W POLSCE JEST TAKIE PRAWO RĄBNIETE ?
  GDZIE INDZIEJ TAKIEGO PIEKŁA BYSMY NIE PRZECHODZILI ,ANI NIE MUSIELI Z PROSTOWYWAĆ PAPIERÓW .
  TO DLA NAS GERMANÓW WSZYSTKICH MIESZKAJĄCYCH TO HORROR PRAWDZIWY ,ALE SUKI POLSKIE CZYCHAJĄ JUZ ŻE ZA KILKA NAŚCIE LAT MOGĄ NAM ODEBRAĆ ,BO BĘDZIE TAKIE PRAWO ,ZE TYM BABOM POLSKIM BĘDZIE SIE OD GERMANÓW WSZYSTKO NALEŻAŁO. NASZE RODZINY WSZYSTKIE GERMANSKIE SĄ TERAZ W POTRZASKU ! I NIE MAMY WYJŚCIA JAK POKONAĆ TE RĄBNIETE PRZEPISY POLSKIE - BO SUKI CZYCHAJĄ AŻ SIE POTKNIEMY ,I IM BĘDZIE WSZYSTKO SIĘ NALEŻEĆ ! TO NIE SPRAWIEDLIWE ŻE TERAZ PRZEZYWAMY PIEKŁO Z PRZEIPSAMI W POLSCE ,ALE TAKIE PRAWO !
  MUSIMY RATOWAĆ WSZYSTKIE RODZINY GERMANSKIE MIESZKAJĄCE W POLSCE PRZED LAFIRYNDAMI POLSKIMI ?
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama