Banki w walce o klienta zaczynają taktykę ich „podkradania”. Jednym z najbardziej zyskownych dla banku produktów jest karta kredytowa, dlatego w przekazie reklamowym zachęcają: „Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojej karty, przyjdź do nas, a damy Ci niższe oprocentowanie i wyższy limit”. Ile w tym prawdy?

Reklama

Karta kredytowa to świetny sposób na nieoprocentowany kredyt. Procedura jest prosta. Pożyczamy od banku gotówkę w momencie kiedy jej potrzebujemy, spłacamy w ściśle określonym przez bank okresie (okres bezodsetkowy to ok. 50 dni) i nie ponosimy za tę usługę żadnych kosztów (z wyjątkiem rocznej opłaty za kartę i prowizji za pobranie gotówki z bankomatu). Z tego powodu wiele osób chcąc podreperować domowy budżet, sięga po kartę kredytową.

>>>Porównaj i wybierz kartę kredytową

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy nie zmieścimy się ze spłatą w określonym terminie. Wtedy zamiast darmowej pożyczki mamy słono oprocentowany kredyt do 20% w skali roku. W okresie kryzysu finansowego takie sytuacje występują wyjątkowo często, dlatego banki znalazły nowe rozwiązanie, mające przyciągnąć nowych klientów.

Dla kogo

Każdy użytkownik, który nie jest zadowolony z jakiegoś powodu ze swojej karty, może przenieść ją do innego banku. Wystarczy złożyć pisemną rezygnację, o czym informację zdobędziemy na stronie danego banku. Z możliwości tej mogą korzystać osoby nie posiadające zadłużenia na karcie oraz (a może przede wszystkim) klienci, którzy nie radzą sobie ze spłatą.

Korzyści

Przenosząc kartę do innego banku, można uzyskać niższe oprocentowanie i wyższy limit zadłużenia. W przypadku osób zadłużonych, nowy bank spłaca zadłużenie na starej karcie i udziela atrakcyjnych rozwiązań. Dla przykładu Polbank, rozkłada przenoszone zadłużenie na 10 miesięcy i pobiera opłatę w wysokości 5% całości zadłużenia. Niewątpliwą zaletą jest uproszczona procedura przyznania karty. Przy wniosku o przeniesienie, klient zazwyczaj nie musi przedstawiać zaświadczenia o dochodach, gdyż informacje zawarte na wyciągach wydanych do poprzedniej karty są dla nowego banku wystarczające.

>>>Oto najlepsza karta kredytowa

Porównywane banki nagradzają nowych klientów niższym oprocentowaniem. Poza jego wysokością należy również sprawdzać okres przez jaki promocyjne oprocentowanie obowiązuje. Jedną z ciekawszych ofert ma PKO BP, gdzie transakcje bezgotówkowe po przekroczeniu okresu bezodsetkowego, oprocentowane są - 9,90% przez 6 pierwszych miesięcy. Najdłuższy okres promocyjny, bo aż 12 miesięcy dostaniemy w dwóch bankach: Kredyt Bank i Multibank. Najkrótszy okres bo tylko 3 miesiące, stosuje mBank, jednak w jego przypadku oprocentowanie wynosi wtedy 0% co może być szczególnie ważne w przypadku osób, które straciły płynność finansową i potrzebują czasu na uregulowanie swoich zobowiązań. Dodatkowo Getin Bank przyznaje nowym klientom w pierwszym okresie 115 dniowy okres bezodsetkowy.

Reklama

Limit zadłużenia

Bardzo dużą zaletą możliwości przeniesienia karty kredytowej do innego banku jest możliwość uzyskania wyższego limitu zadłużenia. W niektórych bankach takich jak Allianz Bank i Polbank, podwyższenie dotychczasowego limitu o 20% to podstawa promocji. Natomiast niektóre banki wprowadzają tę możliwość jako dodatkowy argument za przeniesieniem karty do właśnie ich banku. Banki albo podają maksymalny pułap albo zastrzegają, że jest to kwestia ustalana indywidualnie i nie podają żadnych maksymalnych wartości. Spośród porównywanych ofert jedynie Alior Bank nie przewiduje takiego rozwiązania, ale nie zapominajmy, że obniża on oprocentowanie o połowę prze okres 6 miesięcy.

Minusy

Należy pamiętać, iż w przypadku Alior Banku i MultiBanku, są to oferty promocyjne i kończą się w najbliższych miesiącach. Banki aby zminimalizować ryzyko kredytowe, wprowadzają pewne ograniczenia, np. Alior Bank nie przyzna limitu klientowi, który miał opóźnienia lub nie spłacił wymaganej kwoty minimalnej w ciągu ostatnich 3 miesięcy korzystania z karty. Sprytny haczyk zastosował Getin Bank, który obniża oprocentowanie transakcji bezgotówkowych o 1 punkt procentowy w stosunku do oprocentowania na karcie w poprzednim banku, jednak nie może być ono niższe niż 18%.

Należy zatem dokładnie czytać regulaminy i warunki promocyjne, gdyż okazuje się że niektóre oferty mogą nie przynieść nam oczekiwanych korzyści.

Bank Warunki promocji oprocentowanie standardowe o ile wyższy limt zadłużenia na karcie?
PKO BP Oprocentowanie 9,90% w pierwszych 6 miesiącach ważności karty kredytowej. 17,90% lub 19,90% (1) indywidualnie
Millennium Bank Oprocentowanie 9,9% przez cały okres spłaty zadłużenia zaciągniętego w innym banku. 20% 20%
mBank Oprocentowanie 0% przez pierwsze 3 miesiące. 16%; 18%; 20% (2) indywidualnie
MultiBank Oprocentowanie 9,9% przez pierwsze 12 miesięcy.Oferta ważna do 31 grudnia 2009r. 20% 20%
Kredyt Bank 9,99% przez przerwsze 12 cykli rozliczeniowych. 17%; 18%; 19%; 20% (4) indywidualnie
Getin Bank Oprocentowanie jest niższe o 1% od dotychczasowego (na przenoszonej karcie); nie może być niższe niż 18% 17,9% 30%
Alior Bank Oprocentowanie obiżone o połowę przez pół roku. Oferta ważna do 31 października 2009r. 17%; 18%; 19%; 20% (4) -
Allianz Bank Możliwość przeniesienia limitu kredytowego z innego banku do wysokości120% dotychczasowego limitu. 17,9% 20%
Polbank Możliwość przeniesienia limitu kredytowego z innego banku do wysokości120% dotychczasowego limitu. 19,9% 20%

(1) w zależności od wyboru karty kredytowej
(2) wysokość oprocentowania zależy od wysokości opłaty rocznej
(3) wysokość oprocentowania zależy od sumy transakcji
(4) wysokość oprocentowania zależy od kwoty zadłużenia


p