Na razie to nowinka, ale zdaniem ekspertów bankomaty biometryczne będą zastępować klasyczne urządzenia do wypłaty pieniędzy. Od stycznia przyszłego roku zostanie uruchomiony pilotażowy program wdrożeń technologii biometrycznej w kilku instytucjach bankowych w Polsce. Takie informacje uzyskaliśmy od firmy Hitachi, która jest autorem jednego z działających na świecie systemów biometrycznych. BZ WBK potwierdził, że prowadzi prace nad wdrożeniem nowej technologii.

Reklama

"Mocno się do tego przymierzamy. Mamy nadzieję, że pierwsze bankomaty biometryczne w naszej sieci będą normalnie działały już w połowie przyszłego roku" - mówi Piotr Gajdziński z BZ WBK. Wprowadzenie tego typu urządzeń nie wyklucza też Euronet. "Korzystamy ze wszystkich innowacyjnych technologii. Obecnie rozważamy zastosowanie technologii biometrycznych" - mówi Cezary Dyrcz, dyrektor ds. wsparcia i rozwoju Bankomat 24/Euronet.

Nie wiadomo, jak Polacy przyjmą tę nowinkę, bo skanowanie dłoni może budzić negatywne skojarzenia. Jednak coraz większa liczba przestępstw dokonywanych za pomocą kart płatniczych i bankomatów powoduje, że banki szukają nowych rozwiązań, które mogą ograniczyć to zjawisko.

Więcej informacji: Wkróce wypłacimy pieniądze z bankomatu biometrycznego

p