NCBR ogłosiło drugi konkurs "Ścieżka SMART". Jego celem jest wsparcie projektów badawczo-rozwojowych (B+R) realizowanych w konsorcjach, co pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń między partnerami biznesowymi oraz naukowymi.
Przy realizacji projektów B+R w konsorcjach współpraca różnych podmiotów może znacznie przyspieszyć rozwój nowych rozwiązań, technologii i usług – mówi prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR.
Dla kogo jest Ścieżka SMART?
"Konkurs Ścieżka SMART" skierowany jest do różnorodnych konsorcjów. W zależności od składu zespołu projektowego, możliwe jest uzyskanie dofinansowania na badania przemysłowe, rozwój infrastruktury B+R, wdrożenie innowacji, cyfryzację, internacjonalizację, rozwój kompetencji kadr oraz "zazielenienie" działalności przedsiębiorstw.
Konsorcjum może składać się z:
- dużych przedsiębiorstw,
- dużych przedsiębiorstw i MŚP,
- wyłącznie MŚP,
- przedsiębiorstw i organizacji badawczych lub pozarządowych.
Co istotne, liderem każdego konsorcjum musi być przedsiębiorstwo. Dodatkowo, wybór partnerów oraz podpisanie umowy konsorcjum powinny zostać zakończone przed momentem złożenia wniosku o dofinansowanie.
Na co można dostać dofinansowanie?
Całkowity budżet konkursu "Ścieżka SMART" wynosi 1,3 miliarda złotych, z czego 50 proc. środków przeznaczone jest na projekty realizowane przez konsorcja z udziałem dużych przedsiębiorstw, a pozostałe środki na konsorcja bez ich udziału. W przypadku niewykorzystania jednej z tych puli, NCBR zastrzega sobie możliwość przesunięcia środków między kategoriami.
W ramach modułu B+R finansowanie można uzyskać na prowadzenie badań przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych, które pozwolą na opracowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych, produktów lub usług. Dofinansowanie może być także przeznaczone na takie obszary, jak cyfryzacja, internacjonalizacja czy działania proekologiczne w przedsiębiorstwach.
Jakie są wymagania dla konsorcjów?
Aby zgłosić projekt, wszystkie podmioty tworzące konsorcjum muszą wyłonić lidera, który zawsze powinien być przedsiębiorstwem. Następnie, przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, wymagane jest zawarcie umowy konsorcjum. Udział konsorcjanta dużego przedsiębiorstwa lub organizacji badawczej oznacza konieczność ujęcia modułu B+R. W przypadku konsorcjów bez dużych przedsiębiorstw, projekty muszą obejmować moduł B+R lub wdrożenie innowacji.
Nabór wniosków – najważniejsze terminy
Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 10 stycznia 2025 roku i zakończy się 28 marca 2025 roku o godzinie 16:00. Projekty można składać wyłącznie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki", który wspiera rozwój polskich przedsiębiorstw poprzez inwestycje w innowacje oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne.