Karta Dużej Rodziny, pierwotnie adresowana do rodzin wielodzietnych, została rozszerzona o grupę seniorów. Posiadanie Karty Dużej Rodziny otwiera przed seniorami drzwi do licznych zniżek i rabatów, co pozwala im znacząco odciążyć domowy budżet. Wśród wielu korzyści, karta umożliwia korzystanie z preferencyjnych cen na pobyty w sanatoriach i ośrodkach uzdrowiskowych. Posiadanie Karty Dużej Rodziny umożliwia seniorom znaczące obniżenie kosztów związanych z pobytami w sanatoriach.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Tańszy pobyt w sanatorium z Kartą Dużej Rodziny

Dla przykładu, w Ciechocinku posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą cieszyć się 5 proc. zniżką na pobyty i kuracje oraz bezpłatnym wstępem do Muzeum Warzelni Soli i na tarasy widokowe. W Kołobrzegu, z kolei, w sanatorium "ORW KOŁOBRZEG-PODCZELE" czeka na nich 15 proc. rabatu na noclegi i posiłki.

Jakie jeszcze zniżki z Kartą Dużej Rodziny?

Reklama

Na jakie jeszcze zniżki można liczyć z Kartą Dużej Rodziny?

  • Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki na komunikację publiczną, w tym pociągi i autobusy.
  • Seniorzy mogą także liczyć na tańsze zakupy w sklepach spożywczych, medycznych oraz odzieżowych.
  • KRD zapewnia wstęp wolny do parków narodowych.
  • Dla seniorów posiadających Kartę Dużej Rodziny dostępne są zniżki w muzeach, galeriach sztuki, kinach i teatrach, a także wielu innych instytucjach kulturalnych.
  • KRD zapewnia lepsze ceny w obiektach sportowych, w tym siłowniach i na basenach.

Oferta obejmuje również niższe ceny paliw na niektórych stacjach paliwowych oraz preferencyjne warunki korzystania z usług medycznych i rehabilitacyjnych. Dokładna lista partnerów znajduje się na stronie: https://empatia.mpips.gov.pl/kdr. Narzędzie umożliwia lokalizację placówek z konkretnej branży, które udzielają rabatów mieszkańcom danego województwa.

Jak wyrobić Kartę Dużej Rodziny?

Zgodnie z nowelizacją przepisów z 2019 roku, uprawnienie do otrzymania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim osobom, które wychowały co najmniej troje dzieci. Z karty mogą korzystać również dzieci do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki – do 25. roku życia. Dokument dostępny jest zarówno w formie fizycznej, jak i elektronicznej w aplikacji mObywatel. Wyjątkiem są rodzice pozbawieni praw rodzicielskich lub z ograniczoną władzą rodzicielską.

Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć osobiście w urzędzie gminy lub Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Alternatywnie, dokumenty można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy empatia.mpips.gov.pl. Wniosek powinien zawierać dane osobowe wnioskodawcy, adres zamieszkania oraz informacje o dzieciach. Prawo do złożenia wniosku przysługuje każdemu pełnoletniemu członkowi rodziny.

Czas oczekiwania na wydanie karty wynosi maksymalnie 30 dni od daty złożenia wniosku. Elektroniczna wersja karty będzie dostępna w aplikacji mObywatel niezależnie od wybranej formy wniosku. W przypadku utraty karty, wydanie duplikatu wiąże się z opłatą w wysokości 15 zł, natomiast domówienie dodatkowego egzemplarza kosztuje 10 zł. Karta wydana rodzicom jest ważna dożywotnio.

Jakie jeszcze zniżki dla seniorów?

Oprócz Karty Dużej Rodziny, seniorzy w Polsce mogą korzystać z wielu innych udogodnień, takich jak bezpłatny transport publiczny w niektórych miastach. Na przykład, mieszkańcy Gdyni powyżej 70. roku życia mogą podróżować autobusami i tramwajami bezpłatnie. Ponadto wszyscy seniorzy mają prawo do 37 proc. zniżki na przejazdy kolejowe. Osoby starsze mają prawo do dodatkowych ulg, takich jak obniżone opłaty za wydanie paszportu, darmowe leki dla osób powyżej 65. roku życia oraz zwolnienie z opłaty abonamentowej radiowo-telewizyjnej dla osób powyżej 75. roku życia.