Program "Ciepłe Mieszkanie" ma na celu poprawę warunków mieszkaniowych i ochrony środowiska poprzez wymianę między innymi starych pieców na bardziej ekologiczne oraz zwiększenie energooszczędności w blokach mieszkalnych. Finanse na ten cel pochodzą z NFOŚiGW, są przekazywane WFOŚiGW, a następnie trafiają do gmin. Mieszkańcy składają wnioski o dofinansowanie bezpośrednio w swoich urzędach. Dofinansowanie obejmuje m.in. wymianę starych okien i drzwi oraz instalację nowoczesnych systemów grzewczych.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Program "Ciepłe Mieszkanie"

Aby skorzystać z programu "Ciepłe Mieszkanie", gmina musi najpierw zdecydować się na udział w nim. Dopiero wtedy mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie, które jest rozdzielane przez samorząd. Pieniądze można przeznaczyć na wiele prac termomodernizacyjnych, np. wymianę okien i drzwi oraz instalację nowoczesnego ogrzewania.

Dla kogo dofinansowanie z programu "Ciepłe Mieszkanie"?

Reklama

Program "Ciepłe Mieszkanie" jest skierowany do szerokiego grona odbiorców. Mogą z niego skorzystać nie tylko właściciele mieszkań w blokach, ale także najemcy lokali komunalnych oraz małe wspólnoty mieszkaniowe. Nawet jeśli masz ograniczone prawa do mieszkania, możesz ubiegać się o dofinansowanie.

Aby wymiana okien była całkowicie bezpłatna, musisz spełnić kilka dodatkowych warunków. Twój dom musi mieć co najmniej 10 lat, a Twoje dochody nie mogą przekraczać określonej kwoty. W takim przypadku możesz otrzymać maksymalne dofinansowanie, które pokryje wszystkie koszty wymiany okien i drzwi.

Program "Ciepłe Mieszkanie" - wniosek o dopłatę do wymiany okien

Aby otrzymać dofinansowanie, nowe okna i drzwi muszą spełniać określone normy energetyczne. Oznacza to, że nie każde okno się kwalifikuje. Nowe okna muszą bardzo dobrze zatrzymywać ciepło w pomieszczeniu, a drzwi również muszą spełniać wysokie standardy izolacyjności. Aby udowodnić, że wybrane okna spełniają wymagania programu, producent musi dostarczyć odpowiednie dokumenty. Dodatkowo, przed rozpoczęciem prac konieczny jest audyt energetyczny budynku, który określi zakres niezbędnych modernizacji i szacowaną wysokość oszczędności.

Procedura ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie" odbiega od standardowych procedur przyznawania dotacji. Zamiast kierować wnioski bezpośrednio do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, mieszkańcy składają je w swoich gminach. To właśnie samorządy lokalne organizują nabory wniosków, ustalają terminy ich przyjmowania oraz podejmują decyzje o przyznaniu środków.

Aby być na bieżąco z informacjami dotyczącymi możliwości uzyskania dofinansowania w ramach programu "Ciepłe Mieszkanie", warto regularnie odwiedzać strony internetowe lokalnych samorządów. To tam publikowane są wszelkie ogłoszenia o naborach wniosków. Należy pamiętać, że nie wszystkie gminy uczestniczą w programie, dlatego przed podjęciem działań warto upewnić się, czy nasza gmina oferuje takie wsparcie.