Zwolnienie ze składek ZUS nie jest dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Ponadto nie zwalnia ono z pozostałych obowiązków finansowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W związku z powyższym pojawia się wiele pytań dotyczących szczegółowych warunków skorzystania z tej ulgi.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Wakacje od ZUS - jakie warunki?

Ulga ZUS to wakacje od składek dla osób prowadzących własną firmę lub będących wspólnikami w małych spółkach. Aby z niej skorzystać, firma nie może być zbyt duża i zarabiać zbyt dużo. Okazuje się, że żeby skorzystać z ulgi firma nie można mieć zgłoszonych do ubezpieczenia więcej niż 10 osób. Dodatkowo roczne przychody przedsiębiorcy nie mogą przekraczać 2 mln euro oraz przedsiębiorca nie może mieć przekroczonej pomocy de minimis.

Pomoc de minimis - czym jest?

Reklama

Pomoc de minimis to forma wsparcia publicznego, uregulowana w aktach prawnych Unii Europejskiej, która może przybierać różne formy, takie jak szkolenia, inwestycje, ulgi podatkowe czy preferencyjne kredyty.

Zgodnie z regulacjami dotyczącymi pomocy de minimis, maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać jedno przedsiębiorstwo w ciągu trzech lat, wynosi 300 000 euro brutto. Wyjątkiem są firmy z sektora drogowego transportu towarów, dla których limit ten jest niższy i wynosi 100 000 euro brutto.

W przypadku świadczenia usług zintegrowanych, w skład których wchodzi transport drogowy towarów jako jeden z wielu elementów (np. usługi przeprowadzkowe), nie można kwalifikować takiej działalności wyłącznie jako transportu drogowego. W konsekwencji, na taką działalność nie stosuje się niższego limitu pomocy de minimis, a przedsiębiorca może skorzystać z ogólnego limitu wynoszącego 300 000 EUR.

Wakacje od ZUS - jaka ulga?

Wakacje od ZUS pozwalają przedsiębiorcom, którzy regularnie opłacają składki, na uzyskanie zwolnienia z opłat na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Solidarnościowy. Maksymalna kwota ulgi, jaką można uzyskać, to 1600,32 zł. W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie musiał opłacić składkę zdrowotną.

Obowiązująca przedsiębiorcę składka będzie naliczana od najniższej podstawy wymiaru. Koszty składek za okres zwolnienia zostaną pokryte ze środków publicznych. W trakcie korzystania z wakacji składkowych przedsiębiorca może kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej bez ograniczeń, w tym generować przychody i wystawiać faktury.

Wakacje od ZUS - wniosek

Wniosek o skorzystanie ze zwolnienia należy złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem profilu na platformie PUE ZUS. Wniosek powinien zawierać niezbędne dane identyfikacyjne, takie jak imię i nazwisko, numer NIP oraz PESEL (lub w przypadku ich braku – dane z dokumentu tożsamości). We wniosku należy wskazać konkretny miesiąc, w którym przedsiębiorca zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłat. Warunkiem złożenia wniosku jest posiadanie statusu mikroprzedsiębiorcy. Przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie, że nie prowadzi działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy. Wszystkie podane oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań.