Rachunki za energię elektryczną

Znaczny wzrost cen energii elektrycznej to problem, który dotyka coraz więcej gospodarstw domowych. Ceny prądu nieprzerwanie rosną już od dłuższego czasu. Niestety, od lipca 2024 możemy spodziewać się następnych podwyżek. A to oznacza, że druga połowa bieżącego roku może być dla nas jeszcze bardziej kosztowna, jeżeli chodzi o rachunki za prąd.

W obliczu kolejnych podwyżek, zrozumienie, które urządzenia zużywają najwięcej prądu, staje się kluczowym elementem efektywnego zarządzania budżetem domowym. Najnowsze wyliczenia PGNiG pokazują, które domowe urządzenia są największymi pożeraczami prądu.

Reklama

Pożeracze prądu w domu. Które urządzenia pobierają najwięcej energii elektrycznej?

Jeśli chcemy sprawdzić, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia elektryczne, które mamy w naszym domu, to możemy to zrobić bardzo łatwo. Wystarczy sprawdzić moc danego urządzenia, a następnie zastanowić się, ile czasu dziennie go używamy. Mnożymy moc urządzenia przez jego czas pracy. W efekcie otrzymamy wynik, który pokaże nam orientacyjnie, ile energiielektrycznej ono pobrało. Warto mieć również na uwadze, że część z tych urządzeń jak np.: piekarnik, nagrzewa się do określonej temperatury, a potem nie pobiera przez jakiś czas prądu. Są również urządzenia ze zmienną mocą, które zależnie od tego, w jaki sposób z nich korzystamy, będą pobierać różną ilość prądu.

Reklama

Domowi pożeracze prądu. Ile energii zużywają popularne urządzenia?

PGNiG udostępniło wyliczenia obrazujące, które domowe urządzenia elektryczne zużywają najwięcej prądu.

  • Czajnikelektryczny. Choć wygodny w użytkowaniu, czajnik zużywa znaczną ilość energii, szczególnie podczas częstego używania. Wyliczono, że średnie roczne zużycie energiielektrycznej przez to urządzenie to 240 kWh co daje koszt w wysokości 164,25 zł. Jak możemy zmniejszyć koszty gotowania wody w czajniku elektrycznym? Wybór czajnika o mniejszej mocy nic nie da, bo wtedy woda będzie się zagotowywać dłużej. Natomiast warto podgrzewać jednorazowo wyłącznie taką ilości wody jakiej realnie potrzebujemy, zamiast wlewać za każdym razem wodę do pełna.
  • Telewizor to nadal popularne źródło rozrywki w wielu domach. Urządzenie to może przyczynić się do znacznego wzrostu rachunków za energię elektryczną, szczególnie przy długotrwałym użytkowaniu. Przeciętny Polak ogląda telewizję przez około 5 godzin dziennie. Zakładając, że nasz 40-calowy telewizor ma moc 70 W, to koszt jego użytkowania wynosi 87,60 zł rocznie. Jak zmniejszyć tę kwotę? Wybór energooszczędnych modeli oraz ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem może pomóc zmniejszyć koszty związane z jego użytkowaniem.
  • Laptop. Korzystanie z laptopa, na którym będziemy pracować około 8 godzin dziennie to koszt 94,90 zł rocznie. To i tak taniej niż korzystanie z komputera stacjonarnego. Użytkowanie tego drugiego w takim samym wymiarze godzinowym to rachunek większy o 135,05 zł na rok.
  • Pralka to niezastąpione urządzenie w każdym domu. Jednak jej codzienne użytkowanie może przyczynić się do wyższych rachunków za prąd. Pojedynczy cykl prania zużywa średnio 0,9 kWh. Zakładając, że wykonujemy pranie średnio co 3-4 dni czyli 100 razy w ciągu roku, da to koszt 98,80 zł. Jest to niewiele biorąc pod uwagę funkcjonalność pralki, jednak łącząc to z innymi wydatkami, może nam dać znaczną kwotę. Aby nieco obniżyć koszty, możemy prać w temperaturze 20 stopni – przy obecnie bardzo skutecznych detergentach ta temperatura wody jest wystarczająca by wyprać ubrania, dbając o budżet i o tkaniny. Warto także każdorazowo dostosowywać program prania.

Najwięksi pożeracze prądu

W tej grupie znajdują się 3 urządzenia kuchenne.

  • Płyta indukcyjna najbardziej energochłonnym urządzeniem w kuchni. Zakładając, ze obiad gotujemy codziennie i przez 30 minut używamy 2 pola grzejne, rocznie korzystanie z indukcji wyniesie nas około 516,29 zł. Jak zmniejszyć ten koszt?Jednak wybór odpowiedniej mocy płyty oraz świadome korzystanie z niej może pomóc zmniejszyć te koszty. Warto też zastosować prosty trik. Wystarczy, że stawiając np.: garnek z potrawą na płycie, na krótki czas znacząco zwiększamy moc. Po czym gdy zawartość osiągnęła wymaganą temperaturę, zmniejszamy pobór prądu do minimum, tylko na tyle by ją podtrzymać.
  • Piekarnik może być jednym z głównych źródeł wydatków na prąd. Zakładamy, że nagrzewamy go z reguły do koło 200 stopni Celsjusza, co zajmuje mu około 40 minut, oraz że używamy go codziennie. W tym przypadku możemy założyć, że średni koszt użytkowania piekarnika to 343,10 zł na rok.
  • Lodówka to nieodłączna część każdej kuchni. To urządzenie domowe jest jednym z tych, które pracuje cały czas. Koszt pracy chłodziarko-zamrażarki A++ to 186,15 zł rocznie. Oczywiście istnieją sposoby, aby zoptymalizować jej działanie i zmniejszyć zużycie prądu. Taki efekt możemy uzyskać chociażby przez utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz. W tym celu wykorzystujemy regulację temperatury – możemy ustawić temperaturę nieco wyższą, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Pamiętajmy także, byotwierając lodówkę, zabierać z niej to co nam potrzebne po czym drzwi zamykamy.