Nowa wersja mLegitymacji dla seniorów

MRPiPS wyjaśniło, że zmiany są spowodowane przede wszystkim koniecznością dostosowania wzoru legitymacji do najnowszych standardów technicznych aplikacji mObywatel. Zakres funkcjonowania i warunki świadczenia usług w ramach aplikacji reguluje Ustawa z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz.U. poz. 234). Nowy wzór legitymacji będzie miał odmienioną szatę graficzną. Ze wzoru zostanie usunięta informacja o nieważności dokumentu. Jak przypomina MRPiPS weryfikacji cyfrowego dokumentu można dokonać na trzy sposoby:

  • weryfikacja wizualna – sprawdzenie fotografii, daty aktualizacji danych, aktualnej daty i godziny, grafiki tła,
  • metoda funkcjonalna – okazanie dowolnej funkcjonalności dokumentu lub uruchomienie wybranej funkcji,
  • metoda kryptograficzna – weryfikacja typu aplikacja-aplikacja, aplikacja-rozwiązanie webowe lub aplikacja-system.
Reklama

Kogo dotyczą zmiany?

Zmiana wzoru legitymacji emeryta-rencisty dotyczy wyłącznie osób posługujących się cyfrową wersją legitymacji. Seniorzy, którzy do tej pory korzystali wyłącznie z legitymacji w formie karty nie muszą obawiać się zmian. Posiadanie elektronicznej wersji legitymacji nie jest obowiązkowe.

ZUS: Od stycznia 2023 mLegitymacje wydawane automatycznie

Od początku zeszłego roku legitymacje dla emerytów i rencistów są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Emeryci i renciści, którzy uzyskali prawo do świadczeń ZUS od 1 stycznia 2023 otrzymują tylko mLegitymację. Cyfrowy dokument jest wystawiany automatycznie – nie trzeba składać wniosku. Co istotne, od zeszłego roku mLegitymacje są wystawiane również dla seniorów, którzy posiadają już plastikowe wersje legitymacji. Jak przypomina ZUS – użytkownik może korzystać naprzemiennie z obydwu wersji dokumentów.

Jak zacząć korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty?

Do skorzystania z cyfrowego dokumentu wymagana jest bezpłatna aplikacja mObywatel. Aplikację można ściągnąć ze sklepu Google Play lub App Store. Do uruchomienia aplikacji będzie wymagane m.in. dodanie dokumentu i potwierdzenie tożsamości za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Osoby, które już korzystają z aplikacji – i mają prawo do świadczeń emerytalnych lub rentowych – muszą jedynie dodać nowy dokument. W tym celu należy uruchomić aplikację, wybrać opcję "dodaj dokument" i wskazać dokument "legitymacja emeryta-rencisty". Elektroniczna wersja legitymacji podlega aktualizacji m.in. w przypadku zmiany imienia, nazwiska lub numeru PESEL użytkownika. Również wtedy, gdy zmienił się rodzaj świadczenia lub numer oddziału NFZ emeryta lub rencisty. Dane są pobierane z systemu ZUS.

Reklama

Jak otrzymać tradycyjną legitymację emeryta-rencisty w 2024?

ZUS przypomina, że seniorzy wciąż mogą korzystać z tradycyjnych legitymacji w formie plastikowej karty. Osoby, które uzyskały uprawnienia emeryta lub rencisty od 1 stycznia 2023 muszą w tym celu złożyć wniosek do urzędu (formularz ERL).

Do czego uprawnia legitymacja emeryta-rencisty?

Dokument potwierdza przede wszystkim prawo do świadczeń zdrowotnych, ulg i zniżek. Emeryci i renciści mogą m.in. korzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV oraz zniżek na rehabilitację, komunikację miejską, placówki kultury, kina i uzdrowiska.