Kampania wyborcza KO: Zniesienie zakazu handlu w niedzielę

W trakcie ostatniej kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska przedstawiła "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu". Wśród jej haseł wyborczych znalazł się punkt 21, mówiący o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę: "21. Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne".

Lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk deklarował, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, zniesiony zostanie – wprowadzony za rządów Prawa i Sprawiedliwościzakaz handlu w niedzielę. Ustawa stopniowo wprowadzająca zakaz handlu weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz ten nie obowiązuje tylko w siedem niedziel w roku.

Reklama

Zakaz handlu w niedzielę: Oficjalne stanowisko rządu

Reklama

Obietnica wyborcza Koalicji Obywatelskiej w zakresie zniesienia zakazu handlu w niedzielę nie została do tej pory zrealizowana. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którym obecnie kieruje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, poinformowało oficjalnie – w odpowiedzi na pytanie serwisu Business Insider – że nie prowadzi prac mających na celu zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Tym samym ministerstwo oficjalnie przyznało się do tego, że nie pracuje nad realizacją obietnicy wyborczej dotyczącej zakazu handlu.

Sama minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk już wcześniej na antenie TVN24 mówiła, że zniesienie zakazu handlu w niedziele nie jest najważniejszym zadaniem dla jej resortu.

Co dalej z zakazem handlu w niedzielę?

Nie wiadomo, czy w dalszej perspektywie uda się zrealizować obietnicę zniesienia niedzielnego zakazu handlu. Brak jest zarówno jednomyślnego stanowiska między koalicjantami, jak i w samej Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze w grudniu takiemu pomysłowi sprzeciwiał się Michał Kołodziejczak – poseł Koalicji Obywatelskiej i wiceminister rolnictwa.

W trakcie ostatniej kampanii wyborczej za zniesieniem zakazu handlu w niedziele opowiadała się również Trzecia Droga. Chciała ona jednak wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Przeciwna zniesieniu zakazu handlu w niedzielę była z kolei Lewica, której przedstawicielka jest obecnie ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska.

W tym roku niedziela handlowa miała już miejsce 28 stycznia. Przed nami – zgodnie z obowiązującymi przepisami – jeszcze sześć niedziel handlowych: 24 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia.