Zakaz handlu w niedzielę. Dlaczego?

Zakaz handlu w niedzielę ustanowił rząd Zjednoczonej Prawicy na początku 2018 r. Wprowadzany był stopniowo. Liczba niedziel, w których otwarte są sklepy, była systematycznie zmniejszana.

29 października 2023 r. Czy to niedziela handlowa?

Reklama

Otóż nie. 29 października wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe będą zamknięte. Zakupy w ten dzień będziemy mogli zrobić tylko w wybranych małych sklepach bądź na stacjach benzynowych, których zakaz nie obowiązuje.

Zakaz handlu w niedzielę. Niedziele handlowe w 2023 roku

W całym 2023 r. mamy tylko siedem niedziel handlowych. Pięć już za nami, tak więc sklepy będą otwarte jeszcze tylko w dwie niedziele. Obie przypadną pod koniec roku, 17 i 24 grudnia. Warto zaznaczyć, że 24 grudnia (wigilia) szefowie mogą powierzać pracownikom wykonywanie czynności związanych z handlem jedynie do godz. 14.

Zakaz handlu w niedziele. Gdzie jeszcze nie obowiązuje?

Oprócz stacji benzynowych, zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje w aptekach, strefach wolnocłowych, piekarniach, cukierniach, lodziarniach. Dodatkowo w placówkach, gdzie handluje się głównie prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi i zakładami wzajemnymi. Otwarte mogą też być placówki handlowe w hotelach lub miejscach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty i turystyki.

Reklama

Czy kupimy znicze lub kwiaty?

29 października będzie także szansa kupienia zniczy lub kwiatów przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. placówek, w których przeważającą działalność stanowi handel kwiatami.

Handlować i kupować w niedzielę można do woli także online do woli. W tym przypadku ustawa ograniczająca handel w ostatni dzień tygodnia nie obowiązuje.

Zakaz handlu w niedziele. Jakie kary za nieprzestrzeganie reguł?

Kary za złamanie zakazu handlu w niedziele mogą być naprawdę potężne. Ustawa mówi jasno. Kto wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14 w dniu 24 grudnia lub sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny od 1 tys. do 100 tys. zł.