"Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu: stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej" - podał NBP w komunikacie.
Ekonomiści, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa spodziewali się obniżki stóp o 0,25 pkt. proc.
Na wrześniowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 0,75 proc., co zaskoczyło ekonomistów oczekujących utrzymania stóp na niezmienionym poziomie.
Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wchodzi w życie 4 października 2023 r.
"Dostosowanie spójne z realizacją celu inflacyjnego"
Jak napisała RPP w komunikacie, dokonano "dostosowania stóp procentowych", co - dodano - "jest spójne z realizacją celu inflacyjnego w średnim okresie". Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
"W ocenie Rady, napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania - a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę - Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie.
Jak podano, "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej".