Wino
Coraz częściej eksperci przekonują, że rynek wina może z powodzeniem stać się miejscem pomnażania kapitału. Interesują się więc nim nie tylko koneserzy wytrawnego smaku, ale także.. wytrawni inwestorzy. "Po wszystkich spadkach związanych z kryzysem aktualnie obserwujemy znaczne obroty na tym rynku jak również mocny wzrost cen. Jesteśmy na pierwszym etapie wzrostów, dlatego właśnie teraz powinno się tworzyć większe portfele z perspektywą oczywiście 3-5 letnią" - mówi serwisowi inwestycje.pl Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti wine&art banking. Zastrzega jednak, że na winie też można stracić, a płynność rynku jest dość mała, zależna od subiektywnych czynników.

Reklama

Talent
Zapewne najbardziej ryzykowna inwestycja alternatywna. "To nowy typ inwestycji emocjonalnych, który łączy możliwości uzyskania dochodu dla inwestora z potrzebami wybitnie uzdolnionych osób, które wykorzystują wsparcie finansowe na rozwój i kształtowanie pozycji w swojej dyscyplinie. Sukces, w przypadku realizacji zakładanych celów, np. sportowych, jest dzięki takiej formie współpracy bardziej prawdopodobny – mówi Mateusz Walczak, prezes New World Alternative Investments. Tą formą inwestycji powinny interesować się przede wszystkim te osoby, które związane są z daną dyscypliną sztuki lub sportu. Mogą połączyć chęć wsparcia młodych, zdolnych z możliwością uzyskania zysku w przyszłości.

Książki
Wystarczy spojrzeć na liczbę transakcji w serwisach aukcyjnych aby przekona się, że rośnie zainteresowanie handlem starymi książkami. "Dużym powodzeniem cieszą się unikalne książki, najczęściej w stylizowanych oprawach, wykonane w cenionych warsztatach introligatorskich. Również, wspomniane wcześniej książki sprzed drugiej wojny światowej, systematycznie zyskują na wartości" - podkreślają inwestycje.pl

>>> Zbij fortunę na starych skrzypcach

Stare meble
Na giełdzie antyków można spotkać nie tylko pasjonatów starych mebli, ale także inwestorów. W naszym kraju rynek ten jest dość ograniczony, bo przez wojny straciliśmy wiele zabytkowych mebli. Jednak można natrafić na okazje. Na czym zwłaszcza można zarobić? Na obiektach, które są dobrze zachowane, a niepowtarzalne.

Zegarki
W co jeszcze warto inwestować? Wielu ekspertów przekonuje, że w zegarki. Niektóre modele są były produkowane w ograniczonej liczbie sztuk i takie właśnie cieszą się największym zainteresowaniem. "Ceny surowców, z jakich wykonuje się zegarki mają mały wpływ na koszt powstania zegarka. Czasochłonność opracowania nowego modelu, nakład pracy, jaki należy wykonać, aby dany zegarek powstał, są zdecydowanie bardziej istotne" tłumaczy serwisowi inwestycje.pl Rafał Pogłodziński, specjalista ds. zegarków W.KRUK.

>>> Najdroższe perfumy świata kupisz w Polsce