Przeciwnicy projektu zaapelowali do gubernatora Rona DeSantisa, by zawetował ustawę. Ich zdaniem fosfogips - radioaktywny materiał będący odpadem przy produkcji nawozów sztucznych - pogorszy jakość wody i narazi pracowników budowy dróg na większe ryzyko zachorowania na raka.

Reklama

Krytycy ostrzegają też, że jest to pierwszy krok w kierunku wykorzystania radioaktywnych odpadów na drogach w całym kraju.

Decyzja zatwierdzona, zatwierdzenie cofnięte

"Fosfogips zawiera znaczne ilości uranu i produktów jego rozpadu, takich jak rad-226". Jest bardziej radioaktywny niż oryginalna skała fosforytowa. Rad jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ rozpadając się, tworzy radon, radioaktywny gaz powodujący raka" - oceniła Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

W 2020 roku EPA zatwierdziła użycie fosfogipsu w rządowych projektach budowy dróg, ale cofnęła swoją decyzję po objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena.

Floryda jest światowym liderem w produkcji fosforanów. Na każdą tonę wyprodukowanego kwasu fosforowego, stosowanego do wyrobu nawozów sztucznych, przypada ponad 5 ton odpadów fosfogipsowych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski