Kolejne Bayraktary trafiły do Wojska Polskiego. Właśnie pozytywnie zakończyły się testy sprawdzające dronów, które zostały przeprowadzone w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Pierwszy zestaw został dostarczony w październiku 2022 r. - napisał na Twitterze minister Błaszczak.
Umowę na zakup o wartości blisko 270 mln dolarów, podpisano w maju 2021. Kontrakt dotyczy dostaw czterech zestawów (każdy po sześć aparatów latających) wraz z mobilnymi stacjami kontroli, symulatorami, zapasem części zamiennych i naprowadzanymi laserowo pociskami MAM-L i MAM-C. Dostawom, które mają się zakończyć w 2024 roku, towarzyszą szkolenia i wsparcie logistyczne. Przewidziano przekazanie technologii niezbędnych, by sprzęt serwisować w Polsce.
TB2 jest przeznaczony do zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych, którym służą kierowane pociski rakietowe przenoszone na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. System awioniki umożliwia w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot.
Dron mierzy 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości. Lot może trwać maksymalnie 27 godzin. Masa startowa bezzałogowca to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.
Bayraktar TB2 zalicza się do bezzałogowych statków powietrznych średniego pułapu, dużej długotrwałości lotu (medium-altitude long-endurance - MALE).
Autor: Adrian Kowarzyk