Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że śledztwo dotyczy działania dwóch współpracujących ze sobą grup przestępczych zajmujących się uszczupleniem podatku od towarów i usług, w związku z obrotem paliwami płynnymi. Jest to śledztwo wielowątkowe o charakterze międzynarodowym, obejmujące swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podkreśliła policjantka.

Reklama

Według śledczych członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali podatku VAT z tytułu obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym. Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa - wyjaśniła.

Przekazała, że policjanci z olsztyńskiego CBŚP zatrzymali w woj. mazowieckim dwie osoby. Podczas akcji, w domu jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli zakamuflowaną szufladę, w której ukryte było ponad 80 tys. zł w różnej walucie - dodała rzeczniczka CBŚP.

Reklama

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Usłyszeli zarzuty udziału w grupie przestępczej wyłudzającej VAT, oszustw podatkowych, a także wystawiania nierzetelnych faktur i posługiwania się takimi dokumentami - poinformował zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń.

Zatrzymani mężczyźni w ramach podziału ról od stycznia do lipca 2016 r. kontrolowali podmiot, który miał zajmować się spedycją paliw na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. W istocie ustalono, iż działalność brytyjskiej i czeskiej spółki faktycznie prowadzona była na terenie Polski, a transakcje nie miały charakteru wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych, bowiem całość obrotu, w tym dostawa do ostatecznych odbiorców odbywała się na terenie Polski i jako taka powinna zostać opodatkowana na terenie kraju - tłumaczył.

Tymczasem nie dokonano zgłoszenia rejestracyjnego podatku od towarów i usług w Polsce, jak również nie ujawniono przedmiotu i podstawy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Uszczuplenia należności publicznoprawnych w podatku od towarów i usług związane z opisaną działalnością podejrzanych wyniosły ponad 84 miliony złotych - podał prokurator Paweł Sawoń.

Reklama

Decyzją sądu obaj zostali tymczasowo aresztowani. Na mieniu podejrzanych zabezpieczono ponad 7,5 miliona złotych poprzez ustanowienie hipoteki i zakazu zbywania nieruchomości rolnych i budowlanych położonych na terenie województwa mazowieckiego i zachodniopomorskiego o łącznej powierzchni 30 hektarów - przekazał zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku.

Zarzuty usłyszało ponad 200 podejrzanych

Do chwili obecnej w śledztwie zarzuty usłyszało ponad 200 podejrzanych. Na różnych etapach śledztwa wobec 37 stosowany był izolacyjny środek zapobiegawczy. Obecnie pięć osób jest tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych stosowane są środki o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zakazów opuszczania kraju - dodał.

autor: Bartłomiej Figaj