2 miliardy dolarów to jedna czwarta zeszłotygodniowej wyceny banku. Dodatkowo Szwajcarski Bank Centralny (SNB) obiecał wsparcie płynnościowe dla UBS do wysokości 100 mld dolarów.

Jak zauważają analitycy, chodziło jednak o szybkie rozwiązanie kryzysu jeszcze przed poniedziałkowym otwarciem giełd. "Wraz z przejęciem Credit Suisse przez UBS znaleziono rozwiązanie zabezpieczające finanse stabilności i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji" - napisano w oficjalnym oświadczeniu banku centralnego Szwajcarii.

Reklama

Prezes Credit Suisse Axel Lehmann nazwał przejęcie "historycznym, smutnym i wymagającym" wydarzeniem. Połączonym podmiotem pokieruje obecny dyrektor generalny UBS Ralph Hamers.

Rozmowy już w piątek

O rozmowach w sprawie przejęcia banku informowano już w piątek. "Financial Times", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, podał, że o przejęcie "odwiecznego rywala" stara się UBS, największy szwajcarski bank o zasięgu światowym.

Reklama

Pomysł fuzji dwóch największych szwajcarskich banków powraca regularnie, ale dotąd był odrzucany ze względu na kwestie konkurencji i ryzyko dla stabilności szwajcarskiego systemu finansowego.

Początek kryzysu

Reklama

Gwałtowny spadek notowań Credit Suisse, którego akcje straciły już od marca 2021 roku 83 proc. swej wartości, spowodowała deklaracja banku centralnego Arabii Saudyjskiej, jego największego udziałowca, który ogłosił, że nie zasili go dodatkowym kapitałem.

W środę wieczorem szwajcarski bank centralny i Finma, regulator rynku, wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowano, że Credit Suisse spełnia wymogi dotyczące kapitalizacji i płynności stawiane bankom "o znaczeniu systemowym", a w razie konieczności bank centralny "zapewni płynność Credit Suisse".

Credit Suisse poinformował w czwartek nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności.

Problemy Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, pogłębiły perturbacje w światowym sektorze finansowym po niedawnym upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank.