Finlandia i Szwecja zaczęły się ubiegać o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim w tym samym czasie, po ataku Rosji na Ukrainę. Jednak Turcja uzależnia zgodę na członkostwo Szwecji od postawy Sztokholmu wobec Kurdów i dysydenckich wobec rządu w Ankarze organizacji, a toczone od dłuższego czasu rozmowy między oboma krajami nie przyniosły dotąd znaczących postępów.

Reklama

Akcesja Finlandii do NATO

Nie byłoby błędem powiedzieć, że rozmowy akcesyjne (z Finlandią) będą prowadzone w innym czasie niż ze Szwecją - powiedział agencji Reutera jeden z tureckich urzędników.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto ma odwiedzić Turcję w czwartek i piątek, aby spotkać się z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem. Według Reutera może wtedy zostać ogłoszona zgoda Turcji na wejście Finlandii do NATO.

Przystąpienie do NATO wymaga ratyfikacji wniosków przez parlamenty wszystkich 30 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Turcja i Węgry są jedynymi krajami NATO, których parlamenty nie ratyfikowały jeszcze wniosków Finlandii i Szwecji.