"Putin chce złamać Ukraińców, Rosja raz po raz ostrzeliwuje elektrownie i budynki mieszkalne w nalotach, ludność cywilna cierpi – a Szwajcaria w tym czasie likwiduje broń przeciwlotniczą” - pisze dziennik.

Reklama

Chodzi o brytyjskie pociski rakietowe ziemia-powietrze typu Rapier. Armia szwajcarska dysponuje obecnie 60 takimi systemami, z czego zdemontowano już pierwszą część z nich – potwierdził rzecznik szwajcarskiej armii Kaj-Gunnar Sievert.

Szwajcaria pozbywa się "Rapierów”

Szwajcaria zakupiła Rapiery w latach 80., natomiast wycofała je z eksploatacji pod koniec 2022 roku. Rakiety są stare, lecz nie są zupełnie przestarzałe. Mogą sprawdzić się dobrze przeciwko nisko latającym celom, takim jak drony. Można przy ich pomocy walczyć również z myśliwcami lub śmigłowcami – wyjaśnia Peter Schneider, były redaktor „Allgemeine Schweizerische Militaerzeitschrift”. Jak podkreśla, Ukraina mogłaby dzięki nim chronić infrastrukturę cywilną.

Przekazanie rakiet na złom wywołało oburzenie wśród polityków, zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa. To absurd, że likwidujemy w Szwajcarii broń obronną – mówi François Pointet, radny narodowy Zielonych Liberałów. Popiera wysłanie Rapierów Ukrainę, jego zdaniem prawnie byłoby to możliwe.

Rapier to system wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z decyzją Rady Federalnej z 2006 roku, wycofane z eksploatacji zagraniczne systemy powinny być w pierwszej kolejności odsprzedawane krajowi producenta „bez żadnych warunków”. Faktem jest, że Berno nie otrzymało odpowiedniego wniosku z Londynu, a rząd federalny podjął decyzje o likwidacji w 2019 roku i „nigdy nie pytał, czy Anglia jest zainteresowana – nawet po wybuchu wojny” – jak potwierdził rzecznik armii.

Reklama

To nie jest przyjęte, by Szwajcaria aktywnie oferowała wycofane ze służby systemy wojskowe na sprzedaż – wyjaśnił Sievert. Wielka Brytania wycofała swoje Rapiery w 2021 roku, pozbywając się wszystkich pocisków jeszcze przed wybuchem wojny – potwierdziło brytyjskie Ministerstw Obrony.

Jak zauważa "NZZ", w ciągu najbliższych kilku lat Szwajcaria wycofa z eksploatacji wiele zagranicznych systemów uzbrojenia, w tym m.in. 248 bojowych wozów piechoty M113 i ponad 100 dział artyleryjskich M109. "Obydwa te amerykańskie systemy znajdują się na pierwszej linii frontu na Ukrainie” – podkreśla "NZZ".

Zgodnie z obowiązującym prawem, Szwajcaria mogłaby zwrócić ten sprzęt do USA bez żadnych warunków. Jeśli napięcia geopolityczne utrzymają się na tak wysokim poziomie, Amerykanie prawdopodobnie złożą odpowiedni wniosek – uważa posłanka FDP Maja Riniker i podkreśla, że Szwajcaria musi przygotować się politycznie na takie zapytania.

Na uratowanie Rapierów spod prasy do złomu jest już za późno, „uzbrojenie jest utylizowane ze szwajcarską poprawnością i poczuciem obowiązku” – podsumowuje "NZZ".