W delegacji rosyjskiej znajduje się 15 parlamentarzystów objętych sankcjami Unii Europejskiej, w tym Piotr Tołstoj, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Reklama

Jak tłumaczy austriackie MSZ, kraj był zobligowany do wpuszczenia delegacji ze wszystkich krajów należących do organizacji. Wydawanie wiz w tym wypadku "nie jest kwestią uznaniową, lecz obowiązkiem prawnym” – napisało OBWE na swojej stronie.

OBWE nigdy nie była organizacją ludzi o podobnych poglądach. Miejmy nadzieję, że w pewnym momencie znów będzie miejsce dla dyplomacji – powiedział minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg.

MSZ podkreśla, że "wymagane wizy będą ważne tylko na terytorium Austrii i ograniczone do czasu trwania zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE”. Z tego, że wizy są ważne tylko w Austrii wynika, że parlamentarzyści dostali się do tego kraju drogą lotniczą. Szczegółów jednak nie ujawniono.

Sesja OBWE

Głównym tematem zimowej sesji ZP OBWE jest rosyjska agresja na Ukrainę, której rocznica przypada na drugi dzień obrad. Jednak mimo tego w spotkaniu uczestniczy rosyjska delegacja złożona z kilkunastu parlamentarzystów pod przewodnictwem Piotra Tołstoja, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu, a wcześniej dziennikarz państwowej telewizji Pierwyj Kanał, tuby propagandowej Kremla.

To hańba, że rosyjska delegacja jest tutaj, szczególnie, że składa się z osób, które są na liście sankcyjnej i głosowały za aneksją terytorium niepodległego państw – powiedział w czasie obrad Komisji Generalnej ds. Politycznych i Bezpieczeństwa OBWE łotewski delegat.

Podczas wystąpienia przedstawiciela Rosji, który wyraził swoje niezadowolenie z wystąpienia łotewskiego deputowanego, uczestnicy spotkania zaczęli demonstracyjnie opuszczać salę.

Reklama

Delegacja ukraińska w proteście przeciwko obecności Rosjan nie wzięła udziału w sesji ZP OBWE w Wiedniu, wysyłając pisemne oświadczenie, które odczytał delegat Słowacji.

Europejskie media opisujące obecność Rosjan w Wiedniu i krytykujące Austrię, podkreślają jednocześnie, że w listopadzie ubiegłego roku polskie MSZ odmówiło delegacji z Moskwy wydania wiz na Sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, która odbyła się w Warszawie.

Marcin Furdyna