Rosyjski przywódca - jak zapowiedział Pieskow - skupi się na "obecnej sytuacji", szczególnie w gospodarce i sferze społecznej kraju.

Prace już się rozpoczynają, lista gości jest w przygotowaniu. Istnieje tradycyjna kategoria zaproszonych, ale na pewno będzie inna kategoria ze względu na obecne okoliczności - dodał Pieskow.

Reklama

W przeszłości orędzia o stanie państwa Putin wygłaszał zazwyczaj co roku. Zdarzały się jednak wyjątki - w 2017 roku dyktator nie wystąpił przed parlamentem i przełożył orędzie na 1 marca 2018 roku. Po raz ostatni Putin wygłosił orędzie przed Zgromadzeniem Federalnym w kwietniu 2021 roku.

Putin pominął orędzie w 2022 roku. TASS zauważa, że przemówienie na 2022 r. nigdy nie miało miejsca ze względu na fakt, że sytuacja “rozwijała się dynamicznie” i trudno było "wskazać wyniki i nakreślić konkretne plany na najbliższą przyszłość w danym momencie".

Pierwszy zastępca szefa sztabu Administracji Prezydenta Siergiej Kirijenko wyjaśnił wtedy, że wygłoszenie przemówienia przed Zgromadzeniem Federalnym jest "prawem prezydenta, z którego może skorzystać, kiedy uzna to za stosowne".