Doroczny Szczyt Gospodarczy dziennika +Die Welt+ (Welt Wirtschaftsgipfel) na stałe wpisał się już w kalendarz ważnych polityczno-ekonomicznych wydarzeń berlińskiej metropolii i przyciąga do siedziby Axela Springera najważniejszych przedstawicieli biznesu i polityki nie tylko z Niemiec, ale i całego świata - poinformował PAP Dariusz Pawłoś. W przeszłości, tuż przed pandemią, głównym gościem tej konferencji był polski premier Mateusz Morawiecki - przypomniał ambasador. We wtorek był nim premier Czech Petr Fiala.

Reklama

Ale to nie na niego były zwrócone oczy uczestników tego wydarzenia, gdyż jak się można było domyślić, tematem przewodnim była wojna w Ukrainie, a w tej sprawie głos zabierali sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius i oczywiście kanclerz federalny Olaf Scholz - relacjonował polski dyplomata.

"Polskie wątki były mocno akcentowane"

Chociaż cała konferencja odbywała się zgodnie z regułą Chatham House to mogę zdradzić, że wątki polskie były na niej mocno akcentowane, szczególnie w kontekście polskich nacisków na uzyskanie zgody na dostawę czołgów typu Leopard 2 na Ukrainę oraz stworzenia szerszej koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami podstawowymi - podkreślił Dariusz Pawłoś. I okazuje się, że nasze starania przyniosły pozytywny rezultat, bo mimo wahań i początkowych oporów niemiecki rząd jest obecnie gotów nie tylko pozwolić sojusznikom na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2, ale także samemu dostarczyć pewną partię tego sprzętu".

Reklama

Z Berlina Berenika Lemańczyk