Szef MAP, przedstawiciele związków zawodowych działających w spółkach energetycznych oraz prezesi tych spółek podpisali Umowę Społeczną, która dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Teraz będziemy implementować te zapisy Umowy Społecznej w odpowiednich aktach ustawowych. Chciałbym zagwarantować, że to będzie proces szybki rzeczywiście. I tutaj jest taka intencja rządu. Ona zresztą została wyrażona (...) uchwałą Rady Ministrów, która została podjęta na posiedzeniu wtorkowym - powiedział Sasin.

Reklama

"NABE to wydzielenie aktywów węglowych"

Jako przedstawiciel rządu, jako minister aktywów państwowych, który nadzoruje państwowe spółki sektora energetycznego z jednej strony, a z drugiej strony przedstawiciele związków zawodowych działających w spółkach energetycznych oraz prezesi tychże spółek, podpisaliśmy Umowę Społeczną, która zapala zielone światło do sfinalizowania projektu, który jest projektem historycznym, jeśli chodzi o polski sektor elektroenergetyczny, to projekt utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) - powiedział podczas briefingu Sasin.

Jak mówił, NABE to wydzielenie aktywów węglowych z funkcjonujących spółek energetycznych. To wydzielenie ma wiele przyczyn, podstawową przyczyną jest chęć przyspieszenia transformacji energetycznej - tłumaczył.

Reklama

Dodał, że podpisane w czwartek porozumienie ma "pełną akceptacją całego rządu". Ja je podpisałem oczywiście w imieniu rządu. Ale jest pełna akceptacja całego rządu, również w kontekście tego, aby bardzo szybko przedłożyć odpowiedni rządowy projekt ustawy w tej sprawie, który będzie implementować te zapisy i te zobowiązania, które rząd podjął w tym porozumieniu, na odpowiednie akty prawne - wskazał.

Umowa Społeczna związana jest z planami wydzielenia ze spółek z udziałem Skarbu Państwa wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych. To końcowy etap przygotowań do powołania NABE. Zgodnie z harmonogramem powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) zaplanowano na koniec I kwartału 2023 roku - zapowiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

autorzy: Aneta Oksiuta, Wojciech Krzyczkowski