Resort przekazał na swojej stronie internetowej, że Komisja akceptując programy z Ukrainą i Brandenburgią tym samym zatwierdziła wszystkie instrumenty współpracy w ramach Interreg z udziałem Polski na lata 2021-2027.

Reklama

Ponad 250 mln euro na programy współpracy

Jak wyjaśniono, program współpracy transgranicznej Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027 będzie zarządzany przez MFiPR. Na realizację wspólnych inicjatyw będzie ponad 170 mln euro z UE. Dodano, że program będzie koncentrował się na wspólnych wyzwaniach w zakresie ochrony środowiska, kultury i zrównoważonej turystyki, opieki zdrowotnej, współpracy obywateli i instytucji oraz bezpieczeństwa i ochrony granic.

Rosyjska agresja na Ukrainę odcisnęła swoje piętno na współpracy transgranicznej we wschodnich regionach Unii Europejskiej. Zaprzestaliśmy współpracy z Rosją i Białorusią. Wojna nie zatrzymała jednak prac nad programem Polska-Ukraina. Co więcej, przyspieszyła przygotowanie programu w formule dwustronnej. W ciągu czterech miesięcy uzgodniliśmy i zatwierdziliśmy z ukraińską stroną treść programu i jego strategię inwestycyjną. W obecnej sytuacji bilateralna współpraca z Ukrainą w ramach Interreg nabiera szczególnego znaczenia. Interreg stawia na rozwój, integrację europejską regionów oraz rozwiązywanie problemów ponad granicami państw, które wymagają ścisłej współpracy - wskazał szef resortu funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Ministerstwo odnosząc się do programu Interreg Brandenburgia-Polska poinformował, że to już trzeci program Interreg pomiędzy Polską a Niemcami przyjęty przez KE. Wyjaśniono, że podobnie jak w poprzednich latach, programem będzie zarządzać strona brandenburska. Program będzie koncentrować się na przezwyciężaniu skutków zmian klimatu i ochronie przyrody, wspieraniu innowacyjności, rozwoju edukacji, kultury i turystyki, a także na integracji mieszkańców i współpracy administracji z Polski i z Niemiec - wskazano.

Reklama

Dodano, że na realizację polsko-niemieckich projektów do wykorzystania jest 88,3 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

autor: Michał Boroń

mick/ skr/