Projekt, zgłoszony przez grupę posłów PiS, dostępny jest na stronie Sejmu. Nie mogą być zbyte akcje lub prawa z akcji należące do Skarbu Państwa w następujących spółkach:[...] PSEPolskie Sieci Elektroenergetyczne Spółka Akcyjna z siedzibą w Konstancinie-Jeziornie; […] Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie; […] Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie - czytamy w projekcie.
Założenia projektu
Projekt zakłada, że spółki wskazane w art. 13 ust. 1 pkt 12, 23 i 31-33 [czyli PERN, PKN Orlen oraz PSE, Gaz-System i Polfa Tarchomin] uznaje za spółki o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu. Proponowane rozwiązania przewidują mechanizmy prewencyjnej ochrony interesów ww. spółek i ich akcjonariuszy, w tym także Skarbu Państwa, przed negatywnymi następstwami nieuzasadnionej utraty ciągłości sprawowania funkcji nadzorczych i zarządczych - czytamy w uzasadnieniu.
Jak wskazano w okresie przemian na rynku energetycznym związanych z wdrażaniem tzw. Europejskiego Zielonego Ładu oraz z uwagi na aktualną sytuację związaną z rosyjską agresją na Ukrainę "niezwykle istotne jest zagwarantowanie realizacji spójnej strategii spółek o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu, zwłaszcza w ramach przedsięwzięć długofalowych, które umożliwią utrzymanie jej konkurencyjności oraz zapewnienie dostaw energii elektrycznej i paliw". W warunkach występującego aktualnie zwiększonego zagrożenia bezpieczeństwa państwa kluczowe jest także stworzenie możliwości prowadzenia przez państwo skutecznej polityki lekowej, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia w przyszłości sytuacji kryzysowych należy podjąć wszelkie działania mogące zapewnić ciągłość dostaw produktów leczniczych i wyrobów medycznych - czytamy.
Uzasadnia to wpisanie spółek z branży farmaceutycznej na listę spółek wyłączonych z możliwości zbywania akcji należących do Skarbu Państwa oraz uznanie ich za spółki o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu, podano także. Podkreślono, że w przypadku spółek, których dotyczy projekt nieuzasadnione przerywanie ciągłości pełnienia funkcji w radzie nadzorczej i zarządzie przed upływem kadencji przenosi się niekorzystnie nie tylko na interesy spółki oraz jej akcjonariuszy, ale także na interes publiczny, polegający na zagwarantowaniu bezpieczeństwa państwa.
Rada powoływana byłaby przez Sejm, Senat i Prezydenta
Projekt zakłada, że kadencja organów nadzorczych i organów zarządzających tych spółek jest wspólna i trwa 5 lat. Natomiast odwołanie członków organów nadzorczych oraz odwołanie i zawieszenie w czynnościach członków organów zarządzających wszystkich spółek SP wymienionych w ustawie może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii pięcioosobowej Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego. Rada powoływana byłaby przez Sejm (trzy osoby), Senat (jedna osoba) oraz prezydenta (jedna osoba) na kadencję sześcioletnią.
Projekt zakłada, że nowa regulacja miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, natomiast spółki SP miałyby sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.