Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,60 USD, wyżej o 2,65 proc. Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 87,29 USD za baryłkę, wyżej o 2,53 proc.

Reklama

5 października odbędzie się spotkanie krajów sojuszu OPEC+, które ocenią sytuację na rynkach ropy i ustalą poziom dostaw surowca w listopadzie.

Wszystko wskazuje na to, że producenci ropy z tej grupy obniżą dostawy surowca o ponad milion baryłek dziennie.

Byłaby to największa obniżka produkcji ropy przez OPEC+ od czasu pandemii, chociaż delegaci z OPEC+ wskazują, że ostateczna decyzja w sprawie rozmiaru cięć dostaw ropy nie nastąpi, dopóki nie dojdzie do spotkania w Wiedniu 5 października, gdy spotkają się oni osobiście po raz pierwszy od ponad 2 lat.

Reklama

Do tej pory posiedzenia delegatów odbywały się on-line - ze względu na pandemię, a na rynkach nie spodziewano się, aby te ustalenia się zmieniły do końca roku. Jednak duże spadki cen ropy w ostatnim czasie mogły wpłynąć na zmianę tego stanowiska.

"Obudzić ceny"...

"Tylko OPEC+ noże "obudzić" ceny z obecnego "snu" - uważa Viktor Katona, ekspert firmy analitycznej Kpler.

Większa niż oczekiwano na rynkach redukcja dostaw ropy przez OPEC+ odzwierciedlałaby skalę obaw producentów z tej grupy o to, że światowa gospodarka szybko spowalnia w czasie gwałtownego zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne.

Reklama

Stratedzy z JPMorgan Chase & Co. wskazywali, że kraje OPEC+ mogą potrzebować cięcia produkcji o 500 tys. baryłek dziennie, aby ustabilizować ceny na globalnych rynkach paliw.

Jednak dr Helima Croft, główna strateg ds. rynków surowcowych w RBC Capital Markets LLC, powiedziała, że OPEC+ może zdecydować się na dwukrotnie większą obniżkę dostaw ropy - o 1 mln baryłek dziennie.

Duże cięcie dostaw ropy przez 23 kraje sojuszu OPEC+ może tymczasem grozić kolejnym szokiem dla światowej gospodarki, która już od wielu miesięcy zmaga się z wysoką inflacją, napędzaną przez rosnące ceny energii, i ze spowolnieniem.

Odbiorcy ropy na świecie, w tym Stany Zjednoczone, wzywają kraje OPEC+ do zwiększenia produkcji ropy, a na początku tego roku prezydent USA Joe Biden odwiedził osobiście Arabię Saudyjską w poszukiwaniu nowej umowy w sprawie dostaw ropy naftowej.

- Spadek cen ropy widoczny ostatnio na rynkach prawdopodobnie już się skończył - mówi Ed Moya, starszy analityk rynku w Oanda Group.

- To tylko kwestia czasu, zanim ropa powróci do poziomów 100 USD za baryłkę, zwłaszcza że jej dostawy mają się zmniejszyć - ocenia z kolei Suvro Sarkar, analityk rynków energii w DBS Bank Ltd.