Ceny benzyny i oleju napędowego w przyszłym tygodniu zapowiada najnowszy raport analityków rynku. Jakie kwoty powitają kierowców na stacjach?

Reklama

– Hurtowe ceny benzyny Pb95 oraz diesla spadły w mijającym tygodniu odpowiednio o 28 gr/l netto oraz 12 gr/l netto. Obniżki cen w hurcie to efekt umocnienia złotówki oraz spadku cen produktów naftowych na rynku ARA w skali tygodnia o 4-5 proc. Dlatego też ostatni tydzień lipca może przynieść dalszy spadek średniego, detalicznego poziomu cen benzyny Pb95 o 10-20 gr/l oraz diesla o 5-7 gr/l – wyliczył analityk.

Ile kosztuje benzyna 95, czyli ceny spadają

7,40 zł/l oraz 7,60 zł/l to aktualne średnie detaliczne ceny benzyny Pb95 oraz diesla w Polsce. W skali tygodnia benzyna potaniała średnio 18 groszy, a olej napędowy o 4 grosze. Średnia detaliczna cena autogazu wynosi obecnie 3,38 zł/l.

– Ceny benzyny Pb95 od rekordowego poziomu 7,97 zł/l ustanowionego w pierwszym tygodniu czerwca spadły już 56 groszy. Olej napędowy w ciągu ostatnich czterech tygodni potaniał 28 groszy – zauważył Zywert.

Ceny paliw i promocja, taniej na ponad 3,7 tys. stacji

– Promocja 30 groszy rabatu na każdym zatankowanym litrze paliwa obejmuje już w tej chwili ponad 3700 stacji paliw w całym kraju - blisko 50 proc. całego rynku detalicznego w Polsce. Promocje oferują stacje koncernów krajowych, zagranicznych oraz niezależne sieci stacji paliw – przypomniał.

W jego ocenie biorąc pod uwagę zróżnicowanie cen paliw w kraju oraz proponowane przez stacje rabaty na zakup litra paliwa, już w tej chwili jest możliwość zatankowania benzyny Pb95 poniżej 7 zł/l.

Reklama

Cena benzyny zaskoczy od poniedziałku, tankownie za mniej niż 7 zł za litr

– W przyszłym tygodniu liczba stacji na których uda się zatankować benzynę poniżej 7 zł/l (po uwzględnieniu rabatu 30 groszy) powinna zwiększać się – ocenił analityk.

Z kolei w najnowszym badaniu detalicznych cen paliw e-petrol.pl eksperci zanotowali 7-groszowy spadek cen 95-oktanowej benzyny i 3-groszową podwyżkę cen oleju napędowego.

Aktualnie litr benzyny średnio kosztuje w Polsce 7,44 zł/l i jest to najniższa cena od końca maja tego roku. Diesel jest średnio wyceniany na 7,59 zł/l. Na poziomie z ubiegłego tygodnia utrzymała się cena autogazu, która nadal wynosi 3,39 zł/l.

Nowe ceny paliw na koniec lipca

Prognozowane przez e-petrol.pl na koniec lipca przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco:

  • 7,23-7,37 zł/l dla benzyny 95-oktanowej,
  • 7,58-7,71 zł/l dla oleju napędowego
  • 3,35-3,43 zł/l w przypadku gazu LPG.
Tankowanie samochodu na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz