Reklama

W oświadczeniu widzianym przez "FT" pięć krajów zażądało, aby Komisja Europejska zaproponowała "odpowiednie środki w sprawie wiz", które "zdecydowanie zmniejszyłyby napływ rosyjskich obywateli do Unii Europejskiej i strefy Schengen". "Do czasu wprowadzenia takich środków na poziomie UE rozważymy ustanowienie tymczasowych środków na poziomie krajowym w celu rozwiązania nieuchronnych kwestii bezpieczeństwa publicznego związanych ze zwiększonym napływem obywateli rosyjskich przez nasze granice" - napisano w dokumencie.

Rosjanie na wakacjach w UE

Jak informuje gazeta, około 700 tys. Rosjan wjechało do tych pięciu krajów od momentu rozpoczęcia przez prezydenta Władimira Putina inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. Większość z nich to turyści, którzy wykorzystują państwa graniczne jako bramę do wyjazdu na wakacje do zachodnich krajów UE.

Reklama

"Uważamy, że może to stać się poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego" - podkreślono we wspólnym oświadczeniu. Wskazano w nim również potrzebę utrzymania "wyjątków dla dysydentów, jak również innych przypadków humanitarnych". "Musimy nadal wspierać przeciwników reżimu Putina i zapewnić im możliwości opuszczenia Rosji" - wyjaśniono.

Sprzeciw Francji i Niemiec

Informacja o wspólnym oświadczeniu Polski, Finlandii, Litwy, Łotwy i Estonii pojawiła się na krótko przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze, na którym ma być omawiana kwestia ograniczenia obywatelom Rosji możliwości wjazdu na teren UE. Jak pisze "FT", ponieważ nie ma w tej sprawie zgodności - zakazowi wydawania wiz sprzeciwiają się m.in. Francja i Niemcy - ministrowie mają postanowić o zawieszeniu umowy z Rosją z 2007 r. o ułatwieniach wizowych, co sprawi, że wizy dla Rosjan będą droższe, ich wydanie będzie wymagało więcej dokumentów i wiązało się z dłuższym czasem oczekiwania.

Reklama

Pięć krajów zaznaczyło, że zawieszenie tej umowy jest "koniecznym pierwszym krokiem", ale nie zniechęci ich do poszukiwania bardziej rygorystycznych środków w celu zmniejszenia liczby Rosjan wjeżdżających do ich krajów. Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics powiedział, że Ryga poczeka na wynik spotkania, by "zobaczyć, jak będziemy postępować".

Stanowisko polskiego MSZ

Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał we wtorek, że rozmawiał w Pradze z szefami dyplomacji państw bałtyckich i Finlandii, by wypracować wspólną propozycję dla krajów UE dotyczącą wstrzymania lub znacznego ograniczenia wydawania wiz turystycznych obywatelom Rosji.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński