Jak wylicza LSM, wśród priorytetów łotewskiego resortu obrony są: obrona wybrzeża, systemy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu i systemy artylerii rakietowej.

Pytania o dostępność i ceny HIMARS-ów

Jeśli chodzi o systemy obrony wybrzeża, ministerstwo czeka na dodatkowe informacje od potencjalnych dostawców. Z kolei systemy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu zakupi razem z Estonią. Trwają prace nad organizacją tej transakcji.

Reklama

W sprawie systemów artylerii rakietowej Łotwa skierowała zapytania o dostępność i ceny systemów HIMARS w USA. "To wspólny projekt państw bałtyckich i ministerstwo obrony ma nadzieję, że USA mogłyby współfinansować projekt. Oczekiwana jest odpowiedź od USA" - podkreśla LSM.

Systemy HIMARS w Ukrainie

Systemy HIMARS są wykorzystywane przez armię Ukrainy przeciwko siłom rosyjskim, które w lutym rozpoczęły pełnowymiarową inwazję na ten kraj. Broń umożliwia przeprowadzanie punktowych ataków np. na ośrodki dowodzenia przeciwnika. W opinii ekspertów wykorzystanie tego uzbrojenia przyczyniło się do osłabienia rosyjskiej ofensywy.

Portal Delfi pisze, że Ryga ma nadzieje, iż systemy będą do dyspozycji łotewskich wojskowych przed 2025 rokiem. Jednak wysoki popyt na to uzbrojenie na Ukrainie może zahamować dostawy zestawów na Łotwę - wskazuje.

Zwiększanie wydatków na armię

Reklama

Jak przypomina LSM, Łotwa planuje w ciągu najbliższych trzech lat stopniowo zwiększać wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB.

Z Rygi Natalia Dziurdzińska