Z początkiem marca liczba pasażerów na trasach Rosja - Serbia wzrosła o około 50 proc.

Reklama

Według danych firmy ForwardKey, które przytacza Bloomberg, liczba podróży do Francji, Szwajcarii, Włoch i Cypr wzrosła o prawie dwie trzecie.

Linie lotnicze Air Serbia nadal obsługują podróżujących z Rosji, mimo zakazu lotów między Rosją a UE.

Reklama

Staliśmy się hubem, całkiem niespodziewanie - powiedział agent z Air Serbia w rozmowie z Bloombergiem, zastrzegając anonimowość. Nie czuję się dobrze, gdy korzystam z czyjegoś nieszczęścia, ale to jest niesamowite. Prawie wszystkie loty są w pełni zarezerwowane, a cena biletu nie stanowi problemu - dodał.

Problemy Rosjan

W rozmowie z Bloombergiem Rosjanin, pracujący w stoczni we Włoszech, wrócił serbską trasą do Moskwy, po tym jak pracodawca sfinansował mu bilet.

Mój bank jest zablokowany, mój pracodawca nie może już przelewać mojej pensji - powiedział mężczyzna. Wszystko stało się trudne. Pieniądze, wizy, podróż, wszystko - dodał.

Serbia umożliwia Rosjanom wyloty do UE

"Serbia wskoczyła na czwarte miejsce pod względem rosyjskich transferów z 12. i stała się dominującym hubem dla dostępu do innych krajów europejskich" - podaje ForwardKeys.

Podróże z Rosji przez Serbię skupiały się głównie wokół Czarnogóry, która w styczniu przejęła 85 proc. rynku transferowego. Obecnie odsetek ten spadł do 40 proc. - podaje Bloomberg.