"W ubiegłym roku liczba osób ubiegających się o azyl w UE znacznie spadła, głównie z powodu pandemii" – przypomina "Die Welt". Od stycznia do września nastąpił wzrost o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – podały w sobotę media grupy Funke, powołując się na dane Eurostatu

Reklama

Na Niemcy przypadło 28,4 proc. wszystkich wniosków o azyl, złożonych po raz pierwszy w Unii Europejskiej w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. To więcej niż w jakimkolwiek innym kraju UE. W analogicznym okresie ubiegłego roku udział Niemiec wyniósł 24,3 proc.

Innymi ważnymi krajami docelowymi dla osób ubiegających się o azyl są Francja z 20 proc. wniosków (73 255), Hiszpania z 11 proc. (39 755) i Włochy z 8 proc. (28 645). "Oznacza to, że prawie dwie trzecie wszystkich wniosków o azyl w 27 krajach UE dotyczą czterech najludniejszych krajów" – zauważa "Die Welt".

Dla porównania, Węgry w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. zaakceptowały zaledwie 30 wstępnych wniosków o azyl.

Reklama

Najwięcej migrantów pochodzi z Afganistanu i Syrii

W świetle statystyk, w 2020 roku największą grupę osób ubiegających się o azyl w UE stanowili migranci z Afganistanu i Syrii, stanowiąc jedną trzecią wszystkich wnioskodawców. Na kolejnym miejscu znaleźli się migranci z Pakistanu i Iraku.

"Poziom z 2019 roku, kiedy w krajach UE wnioski złożyło 612 000 migrantów, prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty w tym roku" – podsumowuje "Die Welt".