Szóste plenum obecnej, XIX kadencji KC, ma potrwać do czwartku i uchwalić rezolucję na temat „ważnych osiągnięć i historycznego doświadczenia 100 lat przedsięwzięć KPCh” – poinformowała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua. Będzie to trzecia przyjęta przez KPCh rezolucja dotycząca historii i pierwsza taka uchwała od 40 lat. Pierwszą rezolucję historyczną uchwalono w 1945 roku, gdy partią rządził przewodniczący Mao Zedong, a drugą – w 1981 roku pod rządami Deng Xiaopinga, któremu przypisywane jest otwarcie i liberalizacja gospodarcza Chin.

Reklama

Poprzednie dwie partyjne rezolucje na temat spraw historycznych odegrały znaczącą rolę w budowie konsensusu i zbieraniu sił, by realizować nowe misje. Tego spodziewamy się po nadchodzącym plenum – ocenił cytowany przez Xinhua badacz z Instytutu Historii i Literatury Partyjnej KC KPCh Wang Junwei.

Według zagranicznych analityków obecny sekretarz generalny KPCh Xi Jinping od dawna przygotowuje sobie grunt pod trzecią pięcioletnią kadencję. Byłoby to zerwanie z obowiązującą w ostatnich kilku dekadach praktyką, zgodnie z którą przywódcy kraju rządzili przez 10 lat, a następnie ustępowali miejsca przedstawicielom młodszego pokolenia.Zgodnie z tą tradycją następca Xi powinien zostać oficjalnie wybrany na następnym krajowym zjeździe KPCh. Takie wydarzenia odbywają się raz na pięć lat i kolejny, XX zjazd KPCh, nastąpi najpewniej jesienią 2022 roku. Eksperci oceniają jednak, że Xi chce pozostać u władzy dłużej.

Pod rządami Xi z konstytucji wykreślono limit kadencji prezydenta ChRL. Jego doktryna, "myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice", dopisana została do statutu partii i krajowej konstytucji oraz weszła do państwowego programu nauczania.

Państwowe media wychwalają Xî

W dniach poprzedzających rozpoczęcie plenum państwowego chińskie media wychwalały Xi jako ofiarnego i uczonego męża stanu, pod którego przewodnictwem Chiny wchodzą w erę potęgi. To "człowiek determinacji i działania, człowiek głębokiej myśli i uczuć, człowiek, który odziedziczył spuściznę, ale odważa się wprowadzać innowacje, i człowiek, który ma dalekosiężną wizję i niestrudzenie poświęca się pracy”– pisała o nim Xinhua.

Chińska agencja opublikowała obszerny profil przywódcy, zatytułowany "Xi Jinping, człowiek, który prowadzi KPCh w nową podróż". Przedstawiła go w nim jako przywódcę, który „ma niewiele czasu dla siebie”, dla którego "szczęście osiągane jest ciężką pracą". Xi nakazał też stanowczą odpowiedź na pandemię Covid-19 w styczniu 2020 roku – napisano w artykule, w którym nie wspomniano o wcześniejszych błędach w radzeniu sobie z epidemią na szczeblu lokalnym w Wuhanie.