- eNaira i fizyczna naira będą miały tę samą wartość i zawsze będą się wymieniać po kursie jeden do jeden – powiedział szef nigeryjskiego Banku Centralnego Godwin Emefiele.

Najsilniejsza gospodarka Afryki

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari w przemówieniu podczas inauguracji elektronicznej jednostki płatniczej dostępnej dla obywateli stwierdził, że "przyjęcie cyfrowej waluty może zwiększyć produkt krajowy brutto Nigerii o 29 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat".

Reklama

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) przewiduje, że PKB Nigerii, mającej najsilniejszą gospodarkę w całej Afryki, wyniesie w 2021 roku 480 miliardów dolarów.

Obecność eNairy na nigeryjskim rynku finansowym może usprawnić transakcje, zwiększyć handel transgraniczny, poprawić integrację finansową, co w konsekwencji podniesie skuteczność krajowej polityki pieniężnej – podał Bank Centralny.

- Cyfrowa waluta może również pomóc w przeniesieniu znacznie większej liczby osób i firm z sektora nieformalnego do formalnego, zwiększając tym samym bazę podatkową kraju – dodał prezydent Buhari.

Co różni eNairę od Bitcoina?

Partnerem technicznym Centralnego Banku Nigerii jest firma Bitt. eNaira jest walutą krajową w odróżnieniu od kryptowalut takich jak Bitcoin i Ethereum. Od momentu uruchomienia platformy eNaira dziennie odwiedza ją ponad 2,5 mln osób – przekazał prezes Emefiele.