Polski Ład

Reklama

Pięć filarów Polskiego Ładu:

  • 7 proc. PKB na zdrowie,
  • obniżka podatków dla 18 mln Polaków,
  • inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy,
  • mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 m2 bez formalności,
  • emerytura bez podatku do 2500 zł.

Plan na zdrowie

Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6% PKB - to będzie na pewno przeszło 150, a może nawet 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7%. To już będzie pewnie - jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem - około 200 mld zł - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński.

Zapowiedział też, że celem programu będzie dążenie do zwiększenia liczby lekarzy.

Mają też powstać nowe instytucje m.in: Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali. Ich celem ma być modernizacja szpitali, prowadzenie badań, które koncentrują się m.in. na onkologii i porządkowanie spraw w szpitalach.

Uczciwa praca – godna płaca

Wzrost kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł, likwidacja odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego i dodatkowa ulga w PIT – to główne zmiany podatkowe, które mają się znaleźć w Polskim Ładzie.

Mieszkanie bez wkładu

W ramach Polskiego Ładu przewidziano program "Mieszkanie bez wkładu własnego", zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania.

Reklama

Państwo będzie gwarantować maksymalnie 150 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny).

W ramach Polskiego Ładu przewidziano również, że realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw. będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Zdaniem pomysłodawców oznacza to skrócenie procesu budowlanego nawet do kilku tygodni i oszczędności co najmniej kilku tysięcy złotych dla inwestora.

Kapitał opiekuńczy

Rząd wprowadzi dodatkowy instrument finansowy dla rodzin. "To w sumie 12 000 zł, które rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim i kolejnym dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia” – czytamy.

Zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych trzech latach po narodzinach dziecka. Wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy - 12 tys. zł do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Emerytura bez podatku do 2500 zł

Kolejny punkt to dbałość o lepsze życie dla naszych seniorów, to emerytura do 2,5 tysiąca złotych bez podatku - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji, na której zaprezentowany został Polski Ład. Dodał, że oznacza to, iż "dla 2/3 wszystkich emerytów w kieszeni, w portfelu będzie można pozostawić dwa tysiące złotych netto rocznie, a więc sumę, która pomoże w zabezpieczeniu bezpieczeństwa, zdrowia naszym emerytom".