W środę odbyło się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Ignaczak-Bandych podkreśliła na briefingu po posiedzeniu Rady, że pandemia spowodowała skrócenie życia Polaków; wskazywała, że w tej sytuacji szczególnie liczy się profilaktyka wielu schorzeń i odejście od różnych używek, zatem Kancelaria Prezydenta włączy się promocję zdrowego stylu życia obywateli bo - jak podkreśliła - "to nas wszystkich wielki zbiorowy obowiązek".

Reklama

Wynagrodzenia minimalne w służbie zdrowia

Poinformowała, że kolejnym tematem poruszonym na posiedzeniu Rady była sprawa wynagrodzeń minimalnych w służbie zdrowia. Ten temat pojawił się na biurku pana prezydenta, ponieważ środowiska pielęgniarek i położnych oprotestowały projekt, który został przyjęty na komisji trójstronnej, projekt, który kompleksowo reguluje kwestię minimalnych wynagrodzeń w służbie zdrowia - powiedziała.

Reklama

Ignaczak-Bandych podkreśliła, że wysłuchano wszystkich stron zainteresowanych tematem, w tym przedstawicieli pracowników i pracodawców; zaznaczyła, że "bardzo wyraźnie wybrzmiał głos środowiska pielęgniarek".

Chcemy zaznaczyć, że prezydent RP nie uczestniczy w procesie legislacyjnym, ustawy nie ma nawet jeszcze w Sejmie, ale chcemy wiedzieć, jakie są głosy, będziemy się temu przyglądać, decyzja oczywiście w trybie konstytucyjnym będzie podjęta potem przez pana prezenta - powiedziała.

Zatem reasumując, przyjęte rekomendacje dotyczące psychiatrii, dwa tematy dotyczące bieżącej działalności, która będzie miała wpływ na ratowanie życia i zdrowia Polaków, kwestia promocji tych zachowań, a także to, o czym jeszcze rozmawialiśmy na spotkaniu, to kwestia w przyszłości podjęcia tematu rozmowy w ogóle o strukturze służby zdrowia - dodała szefowa Kancelarii Prezydenta.

Zapowiedziała, że najbliższy miesiąc Rada poświeci na pracę nad projektem dotyczącym Centrów Zdrowia 75 plus.