"Program o wartości 1,1 mld euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie przedsiębiorstw w różnych sektorach, takich jak handel detaliczny, usługi turystyczne i rozrywkowe, dotkniętych pandemią koronawirusa. Program pomoże im w zaspokojeniu potrzeb w zakresie płynności i umożliwi kontynuację działalności. Nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, poszukując realnych rozwiązań łagodzących skutki gospodarcze pandemii koronawirusa, zgodnie z przepisami UE" – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager, cytowana w komunikacie.
Polska zgłosiła Komisji program o wartości 1,1 mld euro (5 mld zł), którego celem jest dalsze wspieranie przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa (tzw. tarczę branżową). Program obowiązuje na całym terytorium Polski i obejmuje cztery środki:
- Dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz dużych przedsiębiorstw działających w branży turystycznej; szacunkowy budżet wynosi 173 mln euro (777 mln zł). Pomoc będzie miała formę dopłat do wynagrodzeń pracowników o wartości 464 euro (2 tys. zł) miesięcznie na pracownika przez okres maksymalnie 3 miesięcy;
- Tzw. postojowe dla MŚP i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w szeregu sektorów, takich jak sprzedaż detaliczna, usługi gastronomiczne i rozrywkowe; szacunkowy budżet wyniesie 215 mln euro (964 mln zł). Pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich w wysokości do 928 euro (4 160 zł) na beneficjenta, który odnotował spadek dochodu z działalności operacyjnej o co najmniej 40 proc.. w porównaniu z okresem odniesienia ustalonym w programie;
- Mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorstw i drobnych przedsiębiorców, prowadzących działalność w szeregu sektorów, takich jak sprzedaż detaliczna, usługi gastronomiczne i rozrywkowe: szacunkowy budżet wyniesie 300 mln euro (1,4 mld zł). Pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich w wysokości do 1 116 euro (5 tys. zł) na beneficjenta;
- Zwolnienia ze składek na ZUS dla MŚP i dużych przedsiębiorstw prowadzących działalność w szeregu sektorów, takich jak sprzedaż detaliczna, usługi gastronomiczne i rozrywkowe, którzy odnotowali spadek dochodu z działalności operacyjnej o co najmniej 40 proc. w porównaniu z okresem odniesienia ustalonym w programie; szacunkowy budżet wyniesie 400 mln euro (1,9 mld zł). Pomoc będzie miała formę zwolnień z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w okresie od 1 grudnia 2020 r. lub 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r.
Kto może skorzystać z pomocy?
Ze środków tych skorzystać mogą także przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorach podstawowej produkcji rolnej, rybołówstwa i akwakultury, pod warunkiem, że realizują one działania objęte tymi środkami, podała Komisja.
KE uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. W szczególności wsparcie (i) nie przekroczy 225 tys. euro na przedsiębiorstwo prowadzące działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, 270 tys. euro na przedsiębiorstwo działające w sektorze rybołówstwa i akwakultury oraz 1,8 mln euro na przedsiębiorstwo prowadzące działalność we wszystkich innych sektorach zgodnie z tymczasowymi ramami prawnymi; oraz (ii) zostanie przyznane najpóźniej do dnia 31 grudnia 2021 r.
Komisja uznała także, że środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. W związku z tym Komisja zatwierdziła środek pomocy na podstawie unijnych zasad pomocy państwa. Tymczasowe ramy pomocy państwa będą obowiązywać do końca grudnia 2021 r. Przed upływem tego terminu Komisja oceni, czy konieczne jest ich przedłużenie.