Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Reklama

I ludzie Putina, i Janukowycza

Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku.

Zastosowano je po raz pierwszy 17 marca 2014 r. w odpowiedzi na niesprowokowane działania celowo podważające i destabilizujące integralność terytorialną Ukrainy.

UE w środę przedłużyła też o 12 miesięcy sankcje nałożone na byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i współpracowników. Sankcje te nałożono za przywłaszczenie ukraińskich funduszy państwowych, a także nadużycia, które spowodowały straty dla państwa ukraińskiego. Polegają na zamrożeniu aktywów osób nimi objętych.

Sankcje gospodarcze

Inne unijne środki stanowiące reakcję na kryzys na Ukrainie to sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki.