Na początku stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała pobieranie sześciu, zamiast pięciu, dawek szczepionki Pfizer/BioNTech z jednej fiolki dzięki zastosowaniu specjalnej strzykawki.

Reklama

Szwecja nie chce płacić

We wtorek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" podał, że władze Szwecji wstrzymały opłacanie faktur wobec Pfizera w związku z niesłusznym ich zdaniem doliczaniem przez koncern kwoty za szóstą dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

Jak podkreśla gazeta, gdy UE zatwierdziła szczepionkę Pfizera do użytku na terenie Wspólnoty, każda fiolka miała zawierać pięć dawek preparatu, jednak po rekomendacji EMA ws. sześciu dawek Pfizer od 8 stycznia zaczął wystawiać wyższe faktury, bez zgody Komisji Europejskiej.

Reklama

To jest niedopuszczalne. Jeśli dany kraj ma możliwość wykorzystania (tylko) pięciu dawek, otrzyma mniej szczepionek za tę samą cenę - uważa koordynator szwedzkiego rządu ds. szczepień przeciw Covid-19 Richard Bergostroem.

Odpowiedź KE

O tę sprawę została zapytana we wtorek Komisja Europejska. Rzecznik Eric Mamer odpowiedział, że to państwo członkowskie zgłasza zamówienie na dostawę od różnych firm farmaceutycznych. - Istnieje stosunek umowny między państwem członkowskim a przedsiębiorstwem. Dyskusja (w kwestii płatności za dawki - PAP) musi się odbyć na tym poziomie - zaznaczył.

Reklama

Rzecznik KE odpowiedzialny za sprawy dotyczące szczepień Stefan De Keersmaecker dodał, że umowa KE ze spółkami Pfizer/Biontech opiera się na dawkach, a nie fiolkach ze szczepionkami.

Jeśli chodzi o pobranie sześciu dawek z fiolki, mamy kontrakt ramowy z dostawcami strzykawek i igieł, na kilkaset milionów sztuk, które mogą być wykorzystane do pobrania sześciu dawek z fiolki. Państwo członkowskie może złożyć zamówienie, kiedy chce, na dostawę odpowiedniego sprzętu - powiedział Stefan De Keersmaecker.

Po decyzji szwedzkich władz o wstrzymaniu płatności koncern Pfizer odmówił komentarza. Według "Dagens Nyheter" w umowie między Pfizerem a UE określono jedynie ilość dawek, jakie mają być dostarczone. Nie wyszczególniono ilości fiolek ani tego, ile dawek szczepionki zawiera jedna fiolka specyfiku.

Komisja Europejska nie informuje o szczegółach umów z firmami farmaceutycznymi, wskazując, że są one niejawne.