W komunikacie napisano, że Olczak obejmie fotel szefa Philip Morris International w maju 2021 roku, bezpośrednio po Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy firmy.
Olczak jest obecnie prezesem ds. operacyjnych PMI, odpowiedzialnym za wdrażanie globalnej strategii oraz za realizację planów komercyjnych w obszarze produktów o potencjale obniżonego ryzyka oraz wyrobów tradycyjnych.
Bardzo się cieszę, że nowym CEO będzie Jacek. Współpracuję z nim od dekad i doskonale wiem, że jego podejście do firmy, pracowników, a także jego nastawienie na osiąganie wyników oraz dogłębna znajomość naszych produktów, wartości i inwestorów, czynią go idealnym liderem, który jest gwarantem dalszego rozwoju naszego biznesu - powiedział cytowany w komunikacie André Calantzopoulos, ustępujący CEO Philip Morris International.
Jestem zaszczycony możliwością kierowania Philip Morris International. Współpracując z André nad transformacją PMI stworzyliśmy warunki, które pozwolą nam dalej realizować wizję świata bez dymu papierosowego, a nawet wykraczać poza nią. Jestem gotów do dalszej współpracy zarówno z André w jego nowej roli, jak i z całym zespołem PMI, w celu zbudowania przyszłości wolnej od dymu papierosowego. To stwarza nam ogromną szansę biznesową oraz przynosi korzyść naszym konsumentom, akcjonariuszom i społeczeństwu - dodał cytowany w komunikacie Jacek Olczak.
Jak czytamy w komunikacie, osią transformacji biznesowej Philip Morris International są dzisiaj produkty o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z papierosami. W minionej dekadzie PMI zainwestowała ponad 7 mld dolarów w badania i rozwój technologii alternatywnych do papierosów, zatrudniając przeszło 400 naukowców i ekspertów.
Nam nigdy nie chodziło o zmniejszenie szkodliwości palenia o np. 10 proc. Postawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko: albo rozwiążemy ten problem w stopniu znaczącym, albo wcale. I udało się. Po 10 latach mamy szansę stworzyć przyszłość bez dymu papierosowego. I to jest nasz cel. (...) W naszych produktach podgrzewających tytoń udało nam się zredukować poziomy szkodliwych i potencjalnie szkodliwych związków w aerozolu o 90-95 proc. w porównaniu z dymem papierosowym. Oczywiście idealnym wyjściem jest rzucenie palenia, ale dla części konsumentów to nie jest rozwiązanie - podkreśla Olczak.
W Polsce działają cztery spółki zależne PMI. Siedziba i fabryka Philip Morris Polska S.A. mieści się w Krakowie. Zajmuje się produkcją wyrobów tytoniowych, z których około 70 proc. trafia na eksport. Philip Morris Polska Distribution zajmuje się sprzedażą i dystrybucją wyrobów tytoniowych na polskim rynku. Z kolei Philip Morris Polska Tobacco Sp. z o.o. zajmuje się kontraktacją uprawy tytoniu przez plantatorów, skupem tytoniu oraz jego magazynowaniem. Odpowiada również za przygotowywanie mieszanek tytoniowych oraz nadzoruje ich produkcję. Natomiast spółka PMI Service Center Europe Sp. z o.o., która mieści się w Krakowie, świadczy wyspecjalizowane usługi finansowe, zakupowe i informatyczne oraz zapewnia wsparcie z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi spółkom zależnym PMI w ponad 60 krajach w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce