Do gmin i powiatów w Wielkopolsce w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi łącznie ponad 794 mln zł.

Poznań pominięty

W czwartek prezydent Poznania podkreślił w mediach społecznościowych, że "Poznań został pominięty w drugim rozdaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych".

Reklama

Jak wskazał, "wnioskowaliśmy o dofinansowanie ponad 50 ważnych dla poznanianek i poznaniaków projektów, na łączną kwotę prawie 590 mln zł. Rząd nie przyznał Poznaniowi ani złotówki, odbierając szansę na realizacje części tych inwestycji". Dodał, że "podobny los spotkał inne duże/niepokorne miasta. Przypadek?".

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania podano, że "przy pierwszym rozdaniu, w sierpniu, Poznań otrzymał 93,5 mln zł, tyle samo, co inne duże miasta. Wnioskowano wówczas o dofinansowanie m.in. na modernizację wiaduktu przy ul. Gołężyckiej, modernizację i rozbudowę przedszkola 121 przy ul. Biskupińskiej oraz innych placówek oświatowych, czy też na remonty ulic".

Decyzja władz centralnych

Magistrat przypomniał, że przy rozstrzygnięciu, ogłoszonym 8 grudnia, rozdysponowanie środków przebiegało w formie konkursów, a o tym, kto i ile dostanie decydowały władze centralne.

"Miasto Poznań złożyło wnioski dla 51 projektów na łączną sumę 589,3 mln zł. Wszystkie wnioski zostały pozytywnie ocenione przez wojewodę i przekazane do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które organizowało konkurs. Było tylko jedno kryterium - kwota dotacji dla poszczególnych samorządów miały wynikać z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów" – podkreślono.

Wśród projektów, o których dofinansowanie ubiegało się Miasto Poznań były m.in. budowa kładki Berdychowskiej, kilkanaście dróg rowerowych, budowa szkoły na Strzeszynie, przebudowa części muru oporowego nad Wartą, modernizacja budynku i stadionu klubu Warta Poznań, a także budowa specjalistycznej sali w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia.

Reklama

Magistrat podkreślił, że część z tych inwestycji, bez pozyskania pieniędzy spoza środków własnych Miasta "albo nie ma szans na realizację, albo zostanie odłożonych na później".

W skali kraju poprzez Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, którego źródłem finansowania jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, samorządom udzielane jest łącznie 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia. Pierwsze 6 mld zł już rozdysponowano w ramach pierwszego etapu. We wtorek premier Morawiecki poinformował o uruchomieniu kolejnych 4 mld zł.