Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 1,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,2 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w październiku wzrosła rdr o 3,8 proc., a mdm wzrosła o 1,6 proc.

Reklama

Jak wskazała Buchholtz, to bardzo dobry znak. Na tle usług przetwórstwo pozostaje więc relatywnie odporne na skutki pandemii. Nie oznacza to automatycznie, że wszystkie branże mogą wykazać się dynamiką wzrostu w skali roku - wskazała.

Wręcz przeciwnie, udział takich jest wciąż niski 56 proc. branż, 73,8 proc wartości dodanej - podała.

Według ekspertki , najlepiej radziły sobie takie działy przemysłu jak: produkcja urządzeń elektrycznych (wzrost o 17,4 proc. rdr) oraz elektronicznych (8,2 proc.), a także wyroby z drewna (7,4 proc.), mebli (5,5 proc.) i tekstyliów (7,1 proc.).

Duży spadek odnotowała z kolei produkcja maszyn i urządzeń (-14,3 proc. rdr).W ślad za zmianami konsumpcji, ujawniają się wzorce popytu na produkty przetwórstwa - dodała.

Jak wskazała, o ile produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych wzrosła (7,8 proc. rdr), o tyle dóbr inwestycyjnych - spadła (1,4 proc. rdr).

W ocenie Buchholtz, struktura produkcji sugerowałaby, że eksport pozostaje motorem naszej gospodarki.