1. Starannie przygotuj stanowisko pracy. Pomyśl o odpowiednim oświetleniu, ergonomicznym krześle i biurku oraz wentylacji. Zgodnie z prawem pracodawca musi zapewnić ci stanowisko pracy zgodne z zasadami BHP.

Reklama

2. Zdecyduj, czego potrzebujesz, by sprawnie porozumiewać się z przełożonym i kolegami z pracy: czy niezbędne jest stałe łącze internetowe, szybki komputer, bezprzewodowy dostęp do internetu, nieprzerwany dostęp do e-maila, komórka, telefon stacjonarny, faks? Uzgodnij to z pracodawcą.

3. Umów się z przełożonym i kolegami z pracy, kiedy mogą się z tobą kontaktować: przez cały dzień czy w określonych godzinach. Pamiętaj, będąc flexi-pracownikiem, nie jesteś ciągle w pracy.

4. Pamiętaj o regularnych przerwach w pracy. Najlepiej kilkuminutowych co godzinę lub kilkunastominutowych co dwie godziny. Kobieta w ciąży ma prawo do 5-minutowych przerw co godzinę.

5. Pomyśl o bezpieczeństwie dokumentów. Najlepiej zabezpiecz swój komputer hasłem i upewnij się, że firma zapewnia regularne archiwizowanie twoich plików.

6. Jeśli w swojej pracy potrzebujesz dokumentów i baz danych z sieci firmowej, upewnij się, że będziesz miał do niej dostęp. Bezpieczny dostęp zapewni ci VPN (virtual private network) i specjalny token.

7. Ustal z przełożonym, w jaki sposób będziecie rozliczać rozmowy zagraniczne, abonament internetowy, rozmowy przez komórkę.

8. Jeśli zamierzasz pracować w domu przez długi okres czasu, pomyśl, w jaki sposób będziesz dbać o relacje interpersonalne ze współpracownikami. Nie trać kontaktu z ludźmi!

9. Będąc flexi, nie musisz pracować więcej, niż określa to twoja umowa o zatrudnieniu.

10. Najważniejsze: czy ty i twój pracodawca ustaliliście jasno i precyzyjnie, czym będziesz zajmować się w domu? Czy wiedzą o tym twoi współpracownicy? Umów się z nimi, że jesteś w pracy zawsze, kiedy logujesz się do sieci. Ustal z szefem możliwość kontroli twojej pracy.

Źródło: Kampania "Bądź flexi", www.flexipraca.pl