Banki oddadzą frankowiczom pieniądze. I poproszą o zwrot

| Aktualizacja:

Od razu po niekorzystnym dla banków orzeczeniu TSUE w sprawie kredytów walutowych ze strony finansistów zaczęły padać zapowiedzi, że anulowanie umów i konieczność oddania klientom pieniędzy będą się wiązały z żądaniem "wynagrodzenia za korzystanie z kapitału". Jak powinno być ono określane?

wróć do artykułu
  • ~franko
    (2019-11-08 21:05)
    Pierwszy PRAWOMOCNY wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku (jako Sądu II instancji) w sprawie, którą w imieniu konsumentów-kredytobiorców prowadziliśmy przeciwko bankowi co do kredytu indeksowanego CHF. Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał umowę indeksowaną CHF za NIEWAŻNĄ‼️ Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił apelację pozwanego banku: ➡ Sąd uznał za NIEWAŻNĄ umowę o kredyt hipoteczny indeksowany do waluty obcej CHF (Eurobank, obecnie Raiffeisen) ➡ W ocenie Sądu kredyt indeksowany NIE BYŁ kredytem walutowym ➡ Sąd podzielił pogląd, że przy ocenie ważności czynności prawnej kluczowa jest jej treść, a nie to jak umowa była później wykonywana, ani też to jakie czynności poprzedzało podpisanie umowy ➡ Sąd wskazał, że kwestia tego czy pozwany bank ewentualnie zaciągał jakiekolwiek zobowiązania na rynku międzybankowym w zakresie franka szwajcarskiego nie ma znaczenia dla oceny umowy ➡ Sąd jednoznacznie wskazał, że bank nie miał prawa zastrzegać w umowie postanowień, które pozwalały bankowi na jednostronne ustalenie wysokości zobowiązania ➡ Sąd w ustnych motywach wyroku podkreślił, że trudno sobie wyobrazić bardziej rażące naruszenie interesów konsumentów, niż jednostronne kształtowanie wysokości zobowiązania konsumentów przez bank ➡ Sąd uznał, że zastrzeżenie przez bank możliwości jednostronnego kształtowania wysokości zobowiązania konsumentów oznacza, iż świadczenie główne było niedookreślone, co skutkuje nieważnością umowy ➡ Sąd Okręgowy w ustnych motywach wyroku wskazał, że strony muszą wzajemnie zwrócić sobie świadczenia i nie przyjął tzw. teorii salda (tj. nie przyjął, że konsumenci mogą dochodzić zwrotu kwot dopiero po przekroczenia salda spłaty kapitału). WYROK JEST PRAWOMOCNY.
  • ~FRANKO
    (2019-11-08 20:57)
    Dzisiaj o 14.30 Sąd Najwyższy wydał pierwszy wyrok w sprawie kredytów indeksowanych po wyroku TSUE z 3 października w sprawie Dziubak (IV CSK 13/19). Pozwanym jest Santander Bank Polska SA. Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (V ACa 575/17) i stwierdził, że: - kredyt udzielony jako złotówkowy z WIBORem, pozostaje złotówkowy, gdyż aneksy nieskutecznie wprowadzały przeliczenia walutowe, - aneksy nie mogły zmienić waluty kredytu z PLN na CHF, gdyż nie wskazywały kwoty kredytu w CHF, - warunki aneksów nie były negocjowane – fakt, że klient wybrał jedną spośród kilku ofert nie znaczy, że cokolwiek negocjował, - odesłanie do tabeli w aneksie jest niezgodne z dobrymi obyczajami, gdyż dotknięte jest dowolnością banku, - aneks raczej powinien zostać utrzymany w zakresie zmiany stopy referencyjnej z WIBOR na LIBOR, ale to już zadanie dla Sądu Apelacyjnego.
  • ~dominik
    (2019-11-07 16:50)
    Banki straszą bo co im pozostało? Moim pełnomocnikiem przeciwko bankowi jest kancelaria prosperitas z krakowa. Już po wstępnej rozmowie poczułem świetnie bo zrozumiałem, że to nie banki stanowią prawo. Źle już było teraz może być już tylko lepiej.
  • ~Eryk
    (2019-10-16 23:08)
    Na takich chętnych na franki to wasz premier dorobił się premii od irlandczyka właściciela banku, bonusu 2.5 mln zł. A wy dziś w podzięce głosujecie na tego podłego oszusta. Brawo Polacy !!!! Morawiecki kopie was w zadek, a wy się cieszycie. Dlaczego Morawiecki uciekł z banku?? Bo mu interpol deptał po butach za oszustwa finansowe, za sprzedaż przedpłaconych kart płatniczych z których korzystali terrorysci strzelający do kibiców piłki nożnej w Paryżu. To z tych kart korzystała mafia rosyjska dla ominięcia restrykcji. To z tych art korzysta gru rosyjski opłacający swoich agentów/szpiegów. To o was Morawiecki powiedział "polacy to głupi są", to wam Morawiecki rzuca miskę ryżu, jako zapłatę za pracę. Głupiście, dlatego takich ludzi jak Morawiecki popieracie, a on was kupuje jak szmacianki na bazarze, a potem wyrzuca na śmietnik. Głupiście byli, jesteście i takimi też dla niego będziecie.
  • ~MK
    (2019-10-16 17:55)
    Frankowicze powinni sami wszystko spłacić jak oni nie muszą to mi też spłcajcie kredyty a co my gorsi jesteśmy
  • ~0ßoplö,.
    (2019-10-16 15:42)
    Zaraz zaraz. Bank nie moze dac kapital i naliczac odsetki ( czyli rodzaj oplaty od kapitalu) i w tym samym czasie naliczac odsetki od korzystania z tego kapitalu. To podwojny i ZABRONIONY zysk.
  • ~tj
    (2019-10-16 15:09)
    Frankowicze jeleni szukają jakby kurs franka był korzystny przez cały czas to siedzieli by cicho i zacierali ręce.Wiedzieli ze kursy są zmienne teraz im żle.Świadomie podpisywali umowy kredytowe.Ja na miejscu banku nic bym im nie zmieniał płacić jak w umowie.Jak chciał ktos zarobić to pieniądze do banku na konto oprocentowane a nie kosztem innych mieć chałupe i jeszcze nie płacić
  • ~Rili
    (2019-10-16 14:50)
    Banki to banda oszustów. Potwierdziła to U e
  • ~wektor
    (2019-10-16 14:40)
    Co z kredytami mieszkaniowymi starego portfela zwanymi kredytami Balcerowicza. Kredyt spłacony już został kilka razy a końca spłaty jak nie widać tak nie widać.
  • ~wszyscy frankowicze to wielcy patrioci
    (2019-10-16 13:54)
    Dlaczego Frankowiczom się pomaga, a tym co mają kredyt w PLN już nie? Dlaczego obywatel ma zapłacić za pomoc tylko tym kredytobiorcom co brali kredyt w CHF? Dlaczego obywatelom, którzy brali kredyt w PLN się nie pomaga? Tylko Rząd chce pomagać tym co sprzedali się Szwajcarom -> toż to jest przewrotne pojęcie polityki pro patriotycznej. Kredytobiorca sprzedał Polskę za CHF a teraz rząd mu jeszcze pomaga, a My PLNowcy o nas się milczy. Ja też potrzebuję pomocy od (nie)rządu
  • ~Rob
    (2019-10-16 13:15)
    Tak ! Wszyscy którzy uważają że bank i oszukał czy też przedstawił do podpisu niezgodną z prawem umowę kredytową powinni domagać się sprawiedliwości. Czy to franki czy złote czy inne. Prawo jest prawem i obowiązuje wszystkich.
  • ~Mańka
    (2019-10-16 12:49)
    Jak brałam kredyt w zł to frankowicze śmiali mi się twarz że niby nie umiem liczyć. Kredyty frankowe przeważnie brali ludzie wykształceni trzeba było czytać umowę. Oddać tak ale odsetki policzyć jak za złotówkowy.
  • ~bankuś
    (2019-10-16 11:35)
    Oczywiste jest, że wszyscy polscy katolicy jak tylko otrzymają z banków zwrot pieniędzy to wpłacą je zaraz na konto Ojca Rydzyka w podziękowaniu za Jego modlitwę i na chwałę Bożą. A kto nie wpłaci będzie napiętnowany. Amen
  • ~Emson
    (2019-10-16 11:10)
    Banki to największy złodziej
  • ~Trzeźwy Biały
    (2019-10-16 10:55)
    Chytry zawsze dwa razy traci. W tym przypadku złodziej (bank) trafił na drugiego chytrego, co chciał być sprytniejszy - w domyśle czytaj #ukraść# różnicę na kredycie. Niech się przepychają teraz - nie żal mi złodziei
  • ~Urszula
    (2019-10-16 10:42)
    Dlaczego klient banku ma odpowiadać za błędy banku? Niech obciążą tych, którzy tę umowy przygotowali - za błędy trzeba płacić.
  • ~W
    (2019-10-16 10:36)
    Mogli brać kredyt w takiej walucie w jakiej zarabiają ,jak frank był tani to się cieszyli a teraz płacz cwaniaczki !!!!!!!!!!!
  • ~Zlotowkowicz
    (2019-10-16 10:34)
    I teraz za cwaniactwo i głupotę jednych zapłacą wszyscy klienci banków. Skoro sądy są tak wspanialomyslne dla frankowiczow to kiedy banki zwrócą pieniądze zlotowkowiczom Koszmar cwaniactwo się nie konczy
  • ~agata
    (2019-10-16 09:37)
    każdy miał wybór: albo w złotych albo co wtedy było bardzo korzystne we frankach. Ci co wzięli we frankach płacili raty o wiele mniejsze, złotówkowicze wyższe. Więc o co chodzi? Może tym którzy brali w złotych też trzeba oddać za tamten czas. Kpina Niech każdy płaci w takiej walucie w jakiej brał, bez żadnych zmniejszeń i umorzeń. Widziały gały co brały.
  • ~Aw
    (2019-10-16 09:25)
    Wina nie lezy po 1 stronie. Banki powinny odsac zarobiony spread to po 1. Po 2 byla wycena nieruchomości wiec jesli kredyt przekroczyl te wycene to klient ma dwa wyjscia: splaca dalej kredyt lub idzie do banku,, oddaje klucze i konczy umowe kredytu.