Niemiecki dziennik: Widmo recesji krąży nad Zachodem, a Polska przeżywa cud gospodarczy

| Aktualizacja:

Niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt" pisze w środę o cudzie gospodarczym, który aktualnie przeżywa Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to tym bardziej wyjątkowe, że nad Zachodem unosi się widmo recesji - zauważa gazeta.

wróć do artykułu
 • ~Dark
  (2019-08-14 13:00)
  Niestety redaktor nie doczytał jak PiS to finansuje ... długiem okrytym przed statysytykami. Od początku PIS dług Polski wzrósł o dodatkowe 100 mld złotych i przekroczył 1 bln. Nie sztuka pozyczyć i żyć przez chwilę na wysokim poziomie ... ale za chwilę trzeba będzie to spłacać ... a wtedy jak za Gierka albo w Grecji, giga recesja. Wystarczy popatrzeć na ceny żywności ile wzrosły ...
 • ~Sielankowy kudłacz
  (2019-08-14 13:11)
  Za te "cuda" w końcu przyjdzie zapłacić.
 • ~Viki P.
  (2019-08-14 13:15)
  Kreatywna ekonomia. Warzywa i owoce 100 % w górę ale inflacja na stałym poziomie. Tak się kończą gospodarki i kraje ,które to robią. Witamy w Grecji albo co gorsza w Wenezueli. A Wy dalej popierajcie PiS ,analfabeci.
 • ~cud propagandowy
  (2019-08-14 13:30)
  Od kilku lat mamy u nas wzrost gospodarczy na poziomie 5% PKB rocznie i co z tego? Nic, bowiem za realnym wzrostem gospodarczym powinien iść wzrost wartości pieniądza, która stanowi fundament dobrobytu. Tymczasem kurs EURO mamy cały czas na poziomie 4,30 zł, kurs USD nieco poniżej 4 zł. Najważniejszy wskaźnik dobrobytu po takich kursach, tj. PKB per capita nominalny wynosi u nas na jednego mieszkańca ok 12,5 tys. Euro rocznie, czyli mniej więcej tyle co w Bangladeszu. I tyle z tego "cudu gospodarczego", reszta to pusta propaganda. Najlepiej zapaść naszego pieniądza widać po wzroście cen, czyli realnej inflacji (nie tej GUSowsko-pisowskiej). Jeszcze 3 lata temu program 500+ można było tak nazywać, teraz mamy już tylko Warzywniak+, a co będzie za 2 lata? Pewnie Flaszka+. Zresztą kto wie, dla "ciemnego ludu" pewnie nawet to wystarczy, byle dostawać jałmużnę bez pracy i wysiłku.
 • ~glocker1
  (2019-08-14 13:30)
  Przecież Polska jest dla Zachodu montownią. Wystarczy drobne tąpnięcie a fala uderzeniowa dotrze - z opóźnieniem ale dotrze - także do nas. Te akumulatory i telewizory składane u nas ktoś musi kupić za granicą. W ekonomii nie ma żadnych cudów, jest co najwyżej pewne opóźnienie czasowe.
 • ~Zorro
  (2019-08-14 13:50)
  Pisowskie eldorado nakręcone koniunkturą jeszcze za czasów PO właśnie się kończy. Wygląda na to że jeśli wygrają wybory, PiS trafi na dołek. Skończą się podwyżki płac, obetnie się 500+, wzrośnie bezrobocie, skończą się też prezenty dla Rydzyka i wspierających władzę mediów, a zamiast tego Rydzyk zacznie domagać się i krytykować. Bruksela przykręci dotacje z powodu braku praworządności - pisowski elektorat tego nie zrozumie. I nie wybaczy...
 • ~guest
  (2019-08-14 13:51)
  cud cudem, ale czy ludzie rzeczywiście mają więcej środków? Nie sądzę...
 • ~Jaroslaw K..
  (2019-08-14 13:59)
  Wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska wina Tuska
 • ~Treściwy
  (2019-08-14 14:02)
  Czytam komentarze i widzę, że niektórzy rodacy bardzo chcą, aby się pogorszyło. W stylu, najlepiej potop, a póznej znowu my!
 • ~Łorłel
  (2019-08-14 14:11)
  ,,Zorro,,onuco POwska nie strasz nie strasz jak mówił Ferdek bo się zaraz se---s ra sz
 • ~Dm 2
  (2019-08-14 14:20)
  Chyba bazują na informacjach podawanych przez "wiarygodny" GUS. Bezrobocie 5.2% gdzie w rejestracji bezrobotny figuruje przez 6 m-cy, a potem ślad po nich ginie. Wg GUS mamy dobrobyt ale chyba odbyt, bez dobra.
 • ~Karmen
  (2019-08-14 14:36)
  No proszę .Efekt widzą . A to zasługa horały,jurgiela,sasina i tych innych orłów małego. No i oczywiście to mądrość tego , jak mu tam , co to zmajstrował milion samochodów i mieszkań iinne miliony czegoś tam ...........
 • ~w
  (2019-08-14 14:52)
  Nasz "cud gospodarczy" opiera się na kredycie. Dług Polski jest już ponad 1 bilion zł. Do tego dochodzą zatory płatnicze oraz długi Polaków zaciągnięte w bankach i parabankach. Jesteśmy coraz bardziej zadłużeni a to najlepsza droga do katastrofy która się zbliża nieuchronnie.
 • ~Zks
  (2019-08-14 14:57)
  Niestety cudów nie ma. PIS na razie spija 27 lat poprzednich rządów III RP (z wyjątkiem ich dwóch lat) efekty reform Balcerowicza i obecną koniunktury. Wystarczy głębszy kryzys na zachodzie i ten cały cud zamieni się w katastrofę w finansach publicznych państwa i gospodarce. Ciekawe co wtedy napisze niemiecka prasa.
 • ~volodymyr P.
  (2019-08-14 15:21)
  Coś dużo tych cudów w POlszy.
 • ~Zdziwiony PO-wiec
  (2019-08-14 15:50)
  A nasi genialni ekonomisci twierdzili, ze nasz budżet rozpadnie sie juz po 6 miesiacach rzadu PISu.
 • ~Do PO-ców
  (2019-08-14 16:03)
  Czesc z was twierdzi ze jest tak dobrze, bo PIS sie niebotycznie zaporzycza, inna czasc twierdzi ze tak dobrze jest dzieki nadwyzce pieniedzy wypracowanych przez rzad PO, a jeszcze inna grupa perroruje ze jest źle, tragicznie, katastrofa finansowa i koniec swiata. Musicie sie zdecydowac albo rybki, albo akwarium.
 • ~gir
  (2019-08-14 17:03)
  Cud gospodarczy?, chyba wolne żarty, od kilku dni złotówka leci na łeb, na szyję i taki to cud.
 • ~prezes
  (2019-08-14 17:10)
  ta gazeta dosc jasno pokazuje mechanizmy,ktore doprowadzily do naszego "cudu" gospodarczego-dolozylbym kilka innych czynnikow-masa ludzi w Polsce ciagle nie miala tych dobr,ktore sa od dawna w zachodnich domach i garazach-stad Polacy kupuja nadal miliony plytek do lazienek,ich wyposazenie,AGD,elektronike,auta,rozne rzeczy,podobnie czynia liczni nasi sasiedzi,ktorzy tez nie mieli tych dobr-stad stalismy sie gigantycznym marketem budowlano-techniczno-spozywczym dla sasiadow,ktorzy zostawiaja u nas miliardy i placa nasz wysoki VAT i inne podatki.Innym motorem malo tu opisanym jest import kapitalu-oficjalny-w postaci zachodnich inwestycji i nieoficjalny w postaci kapitalu przywozonego w kieszeniach 2 mln emigrantow,ktorzy inwestuja swoje srodki w Polsce.To sa tez ogromne srodki.Trzeci motor to wlasna waluta,ktora tak sterujemy aby eksport byl oplacalny.Czwarty motor to tkzw.tajny kapital z cuarnego rynku,pieniadze roznych mafii miedzynarodowych,roznych dziwnych biznesmenow-rosna rozne luksusowe hotele,restauarcje,nieruchomosci,centra biznesu za miliardy,o ktorych pochodzenie panstwo tak dokladnie sie nie pyta.I jeszcze jeden aspekt-wazny-bezpieczenstwo w srodku kraju-brak terrorystow i uchodzcow,a takze bezpieczenstwo militarne w skali NATO,ogolnej-rosnace wraz z coraz wieksza obecnoscia wojsk USA i ich bronia.Sa jeszcze inne plusy-nadal tansza sila robocza,nadal tansze grunty,dobra infrastruktura,sporo uczelni i dobry klimat.
 • ~ekonomista analityk
  (2019-08-14 17:36)
  W populacji ludzi mądrych jest zawsze mniej niż ludzi niewykształconych i po prostu głupich (masa). I tu jest realny przykład patrząc na + i - w komentarzach.

Może zainteresować Cię też: