Rok temu rozmowa o 5G wydawała się rozmową o odległej przyszłości. Dzisiaj mówimy o tym, co się dzieje w tej chwili, że 5G przyspiesza w Polsce, w UE 9 (...) Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą nam po pierwsze szybko i sprawnie wdrożyć 5G, ale przede wszystkim zapewnić odpowiednią infrastrukturę. Jesteśmy na ostatniej prostej jeśli chodzi o nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która ma zapewnić częstotliwości pod 5G. Jesteśmy blisko finału prac nad mega ustawą, nad kolejnymi ułatwieniami, które pozwolą nam sprawnie i szybko budować infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce - mówił szef resortu cyfryzacji podczas 11 Forum Gospodarczego Time sieci 5g dla przemysłu 4.0.
Pod koniec lutego br. Senat odesłał do Sejmu nowelę Prawa telekomunikacyjnego, której celem jest ułatwienie zarządzanie częstotliwościami, a co za tym idzie usprawnić wprowadzenie technologii 5G w Polsce. Nowe przepisy pozwolą m.in. zmienić przeznaczenie pasma 700 MHz oraz usprawnić postępowania związane z rezerwacją częstotliwości.
Resort cyfryzacji pracuje nad projektem tzw. megaustawy (ustawa o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych), która pozwolić ma m.in. na obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego i uproszczenie procesu inwestycyjnego, jeśli chodzi o budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Planowana jest także harmonizacja dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego, gdyż obecnie obowiązujący w Polsce - według resortu cyfryzacji - blokuje rozwój sieci 5G w naszym kraju.
Według planów Komisji Europejskiej, w roku 2020 w przynajmniej jednym dużym mieście w każdym państwie członkowskim sieć 5G ma funkcjonować komercyjnie, a do 2025 roku – we wszystkich dużych miastach i na głównych szlakach komunikacyjnych.
W Polsce testy 5G są na razie na bardzo wstępnym etapie. Pierwsze testy terenowe przeprowadziły w 2018 roku w Gliwicach firmy Orange Polska i Huawei. W ramach pilotażu ciągu dwóch lat sieć 5G na być dostępna na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej.
Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój tzw. internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.