Rezolucja głosi, że "Nord Stream 2 to drastyczny krok wstecz dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i interesów Stanów Zjednoczonych". Izba wezwała "europejskie rządy do odrzucenia projektu", a amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do "wykorzystania wszelkich dostępnych środków do wspierania europejskiego bezpieczeństwa energetycznego poprzez politykę dywersyfikacji, by zmniejszać zależność od Federacji Rosyjskiej".

Reklama

Izba Reprezentantów opowiedziała się również za nałożeniem przez USA sankcji w związku z Nord Stream 2, co przewiduje Ustawa o przeciwstawianiu się przeciwnikom Ameryki poprzez sankcje (CAATSA).

Kongresmeni podkreślili w dokumencie, że "Rosja kontroluje prawie 40 proc. wszystkich dostaw gazu do Europy, a 11 europejskich państw w co najmniej 75 proc. swojego rocznego zaopatrzenia polega na gazie rosyjskim".

"Nord Stream 2 zwiększy rosyjską kontrolę nad europejskim rynkiem energetycznym" - czytamy w rezolucji, w której podkreślono też, że "geopolitycznym interesem Rosji w Nord Stream 2 (...) jest poróżnienie europejskich państw i drastyczne ograniczenie transportu gazu przez istniejący ukraiński system" przesyłowy. Przypomniano również, że system ten ma obecnie "niewykorzystaną moc przesyłową 55 mld metrów sześciennych surowca (rocznie), co równe jest planowanej mocy przesyłowej Nord Stream 2".

W tekście przywołano także słowa Sandry Oudkirk z Biura ds. Zasobów Energii Departamentu Stanu USA, według której projekt ten może mieć "duży wpływ na bezpieczeństwo narodowe niektórych z największych partnerów" USA oraz samych Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Budowany od kilku miesięcy Nord Stream 2 jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych - austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg ma prowadzić po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już Nord Stream (Gazociąg Północny), oddany do użytku w latach 2011-12.

Reklama

Zgodnie z obecnym planem Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 r. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła również rezolucję, w której potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz zaapelowała do prezydenta Donalda Trumpa i sojuszników USA o rozliczenie Moskwy za tę agresję.

Za rezolucją opowiedziały się obie partie. Podkreślono w niej znaczenie "niezależności i bezpieczeństwa państwa ukraińskiego".

"Incydent wywołał kolejne napięcia w stosunkach między Waszyngtonem a Moskwą" - pisze w środę na swojej stronie internetowej rozgłośnia Głos Ameryki.

Po incydencie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej prezydent Trump odwołał planowane spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, do którego miało dojść na marginesie szczytu G20 w Buenos Aires.