Brytyjski dziennik "Financial Times" opublikował w piątek prestiżową listę tysiąca najszybciej rozwijających się firm w Europie.
Tegoroczny ranking zdominowały firmy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch (odpowiednio 259, 194, 156, 129 i 104). Na liście znalazło się także 20 firm z Polski. W ubiegłorocznym zestawieniu znalazło się sześć firm z naszego kraju. Tegoroczny wynik jest lepszy niż osiągnięty przez Szwedów (17) czy inne państwa naszego regionu.
Wśród 20 polskich reprezentantów 60 proc. stanowią firmy technologiczne, m.in. Benhauer (26. miejsce), Tooploox (30.), RTB House (46.), CodiLime (49.), Cloud Technologies (60.), Creotech (242.).
Dyrektor programu kosmicznego w firmie Creotech Instruments Jacek Kosiec ocenił, że Polska ma szansę dogonić Zachód, bo dynamicznie rośnie liczba polskich firm w zestawieniu FT1000 i duży jest udział spółek technologicznych.
- Świat zmienia się bardzo dynamicznie i jednym z najważniejszych czynników wpływających na wektory tych zmian jest dokonująca się na naszych oczach technologiczna rewolucja. Polacy i polscy przedsiębiorcy nadspodziewanie dobrze odnajdują się w tak szybko zmieniającym się świecie. Jeśli tylko nie zabraknie nam determinacji mamy szansę nie tylko uniknąć tzw. pułapki średniego dochodu, ale także przełamać nasze historyczne, wielowiekowe zapóźnienie technologiczne względem Zachodu - powiedział.
Autorzy raportu porównywali tempo wzrostu przychodów przedsiębiorstw z 31 europejskich krajów od 2013 do 2016 r., ale do liczącego 1000 pozycji zestawienia zakwalifikowały się spółki z 22 państw.
Kryteria, którymi muszą wykazać się klasyfikowane w rankingu przedsiębiorstwa to m.in. przychody za 2013 r. w wysokości co najmniej 100 tys. euro, przychody za 2016 r. na poziomie minimum 1,5 mln euro, firma musi być niezależna (tzn. nie może być oddziałem czy filią innej spółki), a główna siedziba firmy musi znajdować się w jednym z 31 państw Starego Kontynentu.
Największą grupę firm, które znalazły się w najnowszym zestawieniu stanowią spółki technologiczne (155). Pierwsze miejsce zajęła po raz drugi z rzędu firma specjalizująca się w dostawach żywności - w tym roku jest to Deliveroo (z siedzibą w Wielkiej Brytanii), która zdeklasowała ubiegłorocznego lidera niemiecką HelloFresh.
Mimo rozpoczęcia przez Wielką Brytanię procedury wychodzenia z UE, London nadal zajmuje pierwszą pozycję wśród miast - gospodarzy najszybciej rozwijających się europejskich firm. Swoją siedzibę w stolicy Wielkiej Brytanii ma 74 spółek; drugi jest Paryż (62), a trzeci Mediolan (25).