Skazani na bezrobocie, czyli jaki jest prawdziwy cel płacy minimalnej

| Aktualizacja:

Prawdziwy cel płacy minimalnej? Odrobinę poprawić los jednych kosztem całkowitego zubożenia drugich. 

wróć do artykułu
  • ~enter
    (2017-07-09 10:26)
    Tak, tak - najlepszy system był za platfonsów. Dawali dobrze zarabiać tylko swoim, a reszta ich ch... obchodziła.
  • ~Marcin88787
    (2017-07-09 11:03)
    Drogi autorze. Problemem nie jest wprowadzenie płacy minimalnej. PROBLEMEM jest brak PŁACY MAKSYMALNEJ. Jeżeli płaca minimalna w Polsce wynosi 2,5 razy mniej niż średnia krajowa, to płaca maksymalna powinna wynosić maksymalnie 2,5 razy więcej i KONIEC. Prawdziwy problem to brak wartości pieniądza, pracy i wolności człowieka który generowany jest przez 1% bogaczy w Polsce. Twoje krzywe spojrzenie nie pozwala Ci dojrzeć prawdziwej przyczyny niesprawiedliwości w Polsce
  • ~czi
    (2017-07-09 10:43)
    Trochę bełkot.
  • ~Szetino
    (2017-07-09 11:09)
    Brednie postkorwinowskie! Jakoś mówi się, że płacę minimalną otrzymuje w Polsce raptem kilka procent, więc o co llamen? A po drugie wprowadzono minimalną płacę godzinową i co, padły firmy "ochroniarskie"?! Właściciele ich zamknęli buznesy i poszli pracować w fabryce za 2500 brutto?!
  • ~WAŁ
    (2017-07-09 11:40)
    Kolejne wypociny jakiegoś oszołoma.Pisze byle co ,aby nie otrzymać płacy minimalnej.
  • ~:\/+|-|:
    (2017-07-09 11:23)
    Tekst brzmi jak bezrefleksyjna propaganda zwolennikow szkoly chicagowskiej - placa minimalna jest tylko jednym z wielu czynnikow regulujacych relacje na rynku w tym rynku pracy. Jedna najwiekszym zarzutem pod adresem autora tego tekstu jest to ze mowi on o kwocie brutto w sytuacji gdy rzeczywiste pieniadze placone czlowiekowi za jego prace sa duzo mniejsze - w Polsce nie ma rozwiazan chroniacych tych ktorzy zarabiaja minimum. Przypomne autorowi ze pensja pelni co najmniej dwojaka role - po pierwsze to ekwiwalent za swiadczenie czasu i wysilku na rzecz pracodawcy i to zadaniem pracodawcy jest stworzyc takie warunki pracy by jak najwiecej zarobil, po drugie pensja ma byc marchewka dla pracownika - im wieksza i im blizej tym wieksza sklonnosc pracownika do maksymalizacji wysilkow by ja zdobyc.
  • ~niewidzialna ręka
    (2017-07-09 11:44)
    Jeśli twórca tego bełkotu nie weźmie honorarium za niego od Dziennika, to gospodarka ruszy z kopyta, a bezrobocie spadnie i wszystkim będzie żyło się lepiej.
  • ~gostom
    (2017-07-09 10:37)
    Proszę sobie zobaczyć jak to funkcjonuje na Zachodzie, np. Niemiec. Tu minimalna płaca wynosi necałe 9 euro na godzinę. Nie możliwe jest z takiego zarobku żyć. Rynek został otwarty, tak że nie jeden Polski bezrobotny tu w Niemczech sytuację dodatkowo zaostrzył. A ich pracodawcy nie są koncerny, urzędy lecz tzw. "Leihfirmy" a ich szefowie są SUTENERY. W EU żyją dzisiaj załącznie elity globalne i tworzą te prawdziwe równoległe społeczeństwa.
  • ~Robol 57
    (2017-07-09 12:51)
    Piszcie prawdę !!! A ona jest taka .Płaca minimalna przeszkadza pracodawcom niemieckich marketów. Tam oprócz kierownictwa wszyscy mają minimalną, każda podwyżka to dla nich podniesienie " zusowskiego" Jedyny chyba podatek jaki zostawiajA w Polsce ?
  • ~fred
    (2017-07-09 11:10)
    Podstawowym efektem podwyższania płacy minimalnej jest zwiększenie wpływów do budżetu /PIT/ i wpływów do ZUS
  • ~Życzliwy
    (2017-07-09 14:04)
    trzeba być wyjątkowym kretynem i prowokatorem aby pisać takie wypociny i nazywać się żurnaliściną. Skąd tyle pogardy u tego pismaka dla ludzi żyjących na granicy ubóstwa. Należy mu zablokować wszystkie konta bankowe i pozwolić wybierać z nich miesięcznie tylko kwotę równą minimalnej płacy w kraju. Niech zobaczy co to znaczy.
  • ~Damian
    (2017-07-09 20:08)
    Powiedz to mojemu ojcu, renciście który za to co dostanie nie jest w stanie przeżyć, dlatego dorabia na ochronie, dzięki zwiększaniu płacy minimalnej co roku ma podwyższkę. Gdyby nie to, to zarabiał by tak nędzne grosze, że jedyne na co było by go stać to na chleb i masło. Płaca minimalna w Polsce jest potrzebna, a jeżeli jakiegoś przedsiębiorcy nie stać aby płacić nędzne 1500 zł miesięcznie pracownikowi, to jest z niego chu... nie biznesmen.
  • ~Ppp
    (2017-07-09 14:56)
    Autor zapomniał o zjawisku “biednych pracujących” – kiedy to czlowiek ma prace, ale tak marnie opłacana, że nadl nie ma za co żyć. Płaca minimalna ma chronić właśnie przed takimi patologiami. Autor wspomniał, że “godnośc nie jest pojęciem ekonomicznym”, ale zapomniał dodać, że jest to pojęcie POWYŻEJ ekonomii i to ekonomia powinna się mu podporządkować. Człowiek ma prawo do godnego życia dlatego, że jest człowiekiem – i żaden inny argument nie jest tu potrzebny. Zatem płacę minimalna należy nadal podnosic, choiciaz bowiem w ostatnich latach rośnie szybciej, to jeszcze daleko jej do nadrobienia opóźnień z lat 1989-2005 – kiedy to rosła o wiele za wolno. Pozdrawiam.
  • ~Rozbawiony
    (2017-07-09 14:35)
    Ludzi głupich nie brakuje, ale trudno mi uwierzyć, aby ktoś był aż tak głupi, aby uwierzyć w te brednie oszołoma stodolaka.
  • ~rychu
    (2017-07-09 15:18)
    panie redaktorze, to wszystko bardzo ladnie i madrze wytlumaczone, ale 90% czytelnikow nie rozumie z tego NIC !!!!!! duzo gorszym dzialaniem rzadzacej sekty jest 0,25 zl - nowy podatek w cenie benzyny !!!!!!! benzyna jest tania i istniejacy podatek naliczany w % (ponad 50%) sie kurczy, wiec sekta Jareczkowa dolozyla nowy podatek !!!!!!!!! jakie beda jego konsekwencje ??!!! - kierowcy zaplaca wiecej za benzyne !!!!!! i to jest chyba najwazniejsza konsekwencja z punktu widzenia tych 90% ktorzy nie rozumieja co Pan pisze !!!!! - wzrost inflacji - co spowoduje ze zdrozeje chleb, ubrania, wodka, ale rowniez benzyna !!! - ale rowniez spadek ilosci przejechanych kilometrow co zmniejszy najwazniejszy element wzrostu polskiego PKB - konsumpcje !!!!!! ale to znowu za trudne dla tych 90% !!!!!
  • ~aaa
    (2017-07-09 12:18)
    Płaca jest za pracę, a nie każdy zasługuję na płacę minimalną. Przez płacę sterowaną przez rząd ci co pracują efektywnie zarabiają mniej, ponieważ płaci się minimalną nierobom i leniom.
  • ~MA
    (2017-07-09 20:13)
    Ciekawe za jaką płacę pisze się taki bełkot, którego nie daje się czytać .
  • ~ksenia
    (2017-07-09 14:12)
    Nie wierzę że ktoś chce takie wypociny w ogóle publikować...
  • ~wyborca/ale o co chodzi ?
    (2017-07-09 13:18)
    Nima co poczytac. Same bzdeten. Nikt nie porusza rzeczywiastosci i zycia, pracy, problemow studentow. Jakies dziwne rzeczy same w sobie. Nic na powaznie.
  • ~Max Kolanko
    (2017-07-10 00:25)
    "Skazani na bezrobocie, czyli jaki jest prawdziwy cel płacy minimalnej". Prawdziwy cel płacy minimalnej jest określenie kwoty jaka bez względu na rodzaj wykonywanej pracy ale wykonywanej 8h dziennie 5 dni w tygodniu przez miesiąc, bez względu na to czy jest to obieranie ziemniaków, mycie kibli w szkole czy jeszcze coś innego jest dla tej pracy pensją dopuszczalną moralnie. A jak pracodawca ma odczucia, że praca danego osobnika nie jest tyle warta to niech zatrudni kogoś innego na to stanowisko. Każdy kto jest za zniesieniem płacy minimalnej niech jedzie do kopalni minerałów do afryki tam zobaczy jak działa prawdziwy wolny rynek - dzieci pod ziemią za 2$ dniówki wydobywają rzadkie kamyczki do Twojego I-phona

Może zainteresować Cię też: