Reuters: Władze Polski wycofują się z przewalutowania kredytów we franku. Szałamacha: Nie ma takiej możliwości

| Aktualizacja:

Doradcy prezydenta Andrzeja Dudy pracują nad nowym rozwiązaniem dla frankowiczów - dowiedziała się agencja Reuters. Eksperci uznali bowiem, że zwykłe przewalutowanie kredytu byłoby "nie fair" wobec tych, którzy pożyczyli na mieszkanie w naszej walucie. Jak planują więc zrealizować obietnicę prezydenta?

wróć do artykułu
  • ~Konrad Wallenrod
    (2016-05-06 11:10)
    Dobrze, a co ze slowem honoru prezydenta !.To byl jeden z kluczowych obietnic wyborczych.Skoro klamal to ,bylo to zaplanowane oszustwo.
  • ~Max
    (2016-05-06 11:00)
    Czyli co? Tradycyjnie skłamali żeby tylko dorwać się do koryta, a ciemnota nabrała się?
  • ~Peters
    (2016-05-06 10:43)
    Oddać swoje nieruchomości bankowi i opłacać czynsz. Ktoś tu potrzebuje pomocy psychiatrycznej. Spłacilem 2/3 kredytu w złotówkach a i tak mam do spłaty jeszcze półtora raza tyle co wziąłem . Przecież każdy widzi że KNF nic nie zrobił żeby ustrzec obywateli przed tym wielkim przekretem. Nie lubię o innych pisać źle ale w tym wypadku wydaje się iż ci eksperci powinni zmienić pracę na taką która nie wymaga wysiłku myślowego bo im to jakoś nie wychodzi.
  • ~Janek
    (2016-05-06 16:29)
    Najciekawsze to to że większość frankowiczow nie spełniała kryterium dochodowego w złotówkach ale już we frankach tak. KNF to fikcja banksterzy zrealizowali plan wydrenowania nawet tych biedniejszych których nie było stać na normalny kredyt. Przekręt trzeciej RP.
  • ~cd
    (2016-05-06 19:14)
    Oczywiście że nie ma możliwości dobrania się do banków. Lobby bankowe jest zbyt silne...
  • ~Firmius
    (2016-05-07 07:05)
    Żeby wszystko było jasne: naprawdę współczuję ludziom, którzy mają na głowie ogromne sumy do spłacenia, a liczyli kiedyś na niewielkie raty i bezproblemowe ich regulowanie. Niemniej, państwo nie powinno wkraczać w relacje bank-kredytobiorca bardziej, niż to absolutnie konieczne, a od interweniowania w przypadku zapisów niedozwolonych jest sąd. Adwokat kosztuje, wiem, ale jeśli jest szansa na podważenie sprzecznych z prawem zapisów umowy kredytowej, to chyba warto powalczyć w sądzie. Poza tym, przyjęcie zasady, że państwo może - praktycznie wstecz - ingerować w realizację zawartych kiedyś umów, oznacza, że zaraz może upomnieć się o takie wsparcie jakaś inna grupa...i czy dla niej także prezydent/Sejm etc. ma pisać ustawę pomocową?
  • ~ron
    (2016-05-09 07:19)
    Toć to nikt inny jak PIS w 2008 roku nachalnie promował udzielanie kredytów we frankach , nawet jak KNF zwiększyła rygory ich udzielania. No więc gdzie są dzisiaj BOHATEROWIE z PIS
  • ~leming oszczedny
    (2016-05-07 11:38)
    A tak naprawde, to Polska wycofuje sie z tego przewalutowania, bo Polska jest zbyt slaba finansowo, aby to przewalutowanie przeprowadzic.
  • ~kos
    (2016-05-06 19:32)
    Czegoś nie rozumiem. Jeżeli to miała być ustawa o zrównaniu stron niektórych umów kredytów (nie o pomocy) to w założeniu musiała być stwierdzona nierówność. Czy od tego czasu coś się zmieniło? Nagle kredytobiorcy ponoszą takie samo ryzyko jak banki i nie są stroną pokrzywdzoną?
  • ~Naczelnik
    (2016-05-07 17:27)
    bedziemy szkodzic Uni ale z Uni nie wystąąąpim! bo kasiora najwarzniejsza , tak u nas , to patryjotycznie i zgodnie z historyczną tradycją!!!!!!!
  • ~Autor
    (2016-05-07 23:41)
    A kto bierze kredyt w innej walucie niz zarabia. To czysta spekulacja i bank z pewnoscia o ryzykach informowal. Jesli dzis kupie akcje i strace to moge liczyc na Panstwo? Nie. I tu Duda sobie moze dudac co chce ( tu tez chyba wszyscy wiedza ze przedwyborcze obietnice to tylko polityka ) Ludzie z jakiej bajki was wszystkich wyciagnieto w tej Polsce?
  • ~Jolka
    (2016-05-08 13:09)
    hahahahahahahahaha! I dobrze. Nie bedę musiał spłacać cudzych kredytów moimi podatkami.
  • ~obywatel
    (2016-05-09 13:04)
    "Nie ma takiej możliwości ani decyzji, żeby wycofać się z pomocy" - dotychczas myślałem, że można się z czegoś wycofać, jeśli się to rzeczywiście realizuje.
  • ~EWA
    (2016-05-07 12:00)
    inne przewalutowanie zrobili jak POsprzedawali marne deweloperskie POstkomunistycznym przedsiewzieciom licencje na budowe wiezowcow mieszkalnych - czyli dzisiaj slamsow - za ciezkie pieniadze i kredyty na 30 lat za klitki komorki - a dzisiaj te same i w tych samych miejscach mieszkania maja wartosc i sa sprzedawane za polowe ceny!!!! te niesplacone nieruchomosci , ktore po 5 latach uzytkowania stracily 50% wartosci - czy Pan Prezydent przewalutuje kredyty w zlotowkach? - zeby splacic te nic nie warte nieruchomosci!
  • ~Clex
    (2016-05-09 03:29)
    KNF chciał zablokować kredyty frankowe. PiS wtedy oskarżył KNF o blokowanie obywatelom dostępu do własnych mieszkań. A teraz pis opowiada bajki o okrawansu obywateli przez banki. SPiS nie tylko to popierał ale przyłożył do tego rękę.
  • ~gonić niemca
    (2016-05-09 21:43)
    Dlaczego ten niemiecki portal oszukuje Polaków i przekręca słowa ministra ? Repolonizacja mediów się zbliża !!!
  • ~mokotowiankaod 1948 roku
    (2016-05-07 11:57)
    inne przewalutowanie zrobili jak POsprzedawali marne deweloperskie POstkomunistycznym przedsiewzieciom licencje na budowe wiezowcow mieszkalnych - czyli dzisiaj slamsow - za ciezkie pieniadze i kredytyna 30 lat za klitki komorki - a dzisiaj te same i w tych samych miejscach mieszkania maja wartosc i sa sprzedawane za polowe ceny!!!!1 niesplacone nieruchomosci , ktore po 5 latach uzytkowania stracily 50% wartosci - czy Pan Prezydent przewalutuje kredyty w zlotowkach? - zeby splacic te nic nie warte nieruchomosci!
  • ~Leszek_76
    (2016-05-08 21:49)
    Banki ogłupiają i manipulują. W pogoni za zyskami oszukują kogo tylko się da. Banki przyznały się do zaniżania LIBORu, co sztucznie zmniejszyło prognozowaną ratę i spopularyzowało kredyty frankowe. W USA banki zapłaciły za to ponad 40 miliardów $ kar, ale "państwo polskie nie istnieje", a ludzie durni i skłóceni, więc banki liczą zyski a nie straty. Przyznały się do manipulacji na rynku złota, co akurat nie ma związku z tematem, ale jest faktem. Trwają śledztwa w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii w sprawie manipulacji walutami na FOREXie. "Polskie" banki umowami CIRS oddały zyski z różnicy kursowej zagranicznym bankom. I KOŁO OSZUSTWA SIĘ ZAMYKA. To same banki ustalają WIBOR dla wyliczenia raty w złotówkach. Złotówkowicze są dokładnie tak samo na łasce banków, po frankowiczach przyjdzie czas i na nich . TO NIE FRANKOWCY SĄ ZAGROŻENIEM DLA SYSTEMU FINANSOWEGO W POLSCE, TYLKO WŁAŚNIE BANKI. Polski rząd musi wprowadzić unijne przepisy, dyrektywę - Bank Recovery and Resolution Directive (BRRD), która umożliwi bankom w trudnej sytuacji finansowej przejmowanie pieniędzy klientów, jak to zrobiono w 2013 roku na Cyprze. Eksperci bankowi, rząd i opozycja mówią, jak rzadko kiedy, jednym głosem, że chodzi o ochronę podatników! BEZ TEJ USTAWY banksterzy stracą miliardy na kryzysie w Polsce, a z ustawą zabiorą NASZE oszczędności. Szum medialny w sprawie frankowiczów może być tylko przykrywką do jeszcze większego oszustwa.
  • ~mentalista
    (2016-05-08 11:28)
    Z raportu Szwajcarskiego Banku Narodowego wynika, że frank nie brał udziału w akcji kredytowej w Polsce. Najprawdopodobniej to samo dotyczy innych walut obcych. Więc wniosek, kto tu kogo przekręcił nasuwa się sam. I jeszcze jedno pytanie: w jaki sposób, rzekomo wszyscy polscy podatnicy poniosą koszty przewalutowania kredytów hipotecznych udzielonych w sposób oszukańczy kredytobiorcom, jak to twierdzą lobbyści bankowi lub ludzie przekonani, że Rozmaryn to rzymski cesarz.

Może zainteresować Cię też: