Rynek leasingu w naszym kraju wart jest już ok. 43 mld zł - to dane Związku Polskiego Leasingu (ZPL) za rok 2014. Coraz więcej osób, w tym głównie przedsiębiorcy, korzysta w tej formy finansowania. Do wyboru mają oferty ok. 30-40 firm leasingowych. Niektóre z nich wyspecjalizowały się w leasingowaniu określonych środków trwałych, np. maszyn budowlanych lub rolniczych, inne leasingują wszystko, co można wyleasingować. Są wśród nich zarówno spółki należące do banków, jak i podmioty niezwiązane z firmami finansowymi.

Reklama

Porównanie - ponad 20 kredytów dla firm. Wybierz najlepszy dla siebie >>>

Sprawdźmy, czyje oferty najchętniej wybierają polscy leasingobiorcy. Warto jednak wiedzieć, że rywalizacja wśród firm sprawia, że na rynku tym dochodzi do sporych przetasowań w zakresie pozycji zajmowanych przez poszczególne spółki, które potrafią zmieniać się z kwartału na kwartał.

Pierwsza piątka: od EFL do PKO Leasing

Koszulka lidera od lat należy do Europejskiego Funduszu Leasingowego, który tylko w I kwartale 2015 roku oddał w leasing środki trwałe o wartości ponad 900 mln zł netto (dwie trzecie tej wartości stanowiły pojazdy). Udział EFL w rynku leasingu szacuje się na ok. 10%. EFL rozpoczął działalność w 1991 roku jako prywatny, niezależny leasingodawca. W 2001 r. został przejęty przez Grupę Credit Agricole i wciąż pozostaje jej częścią. Posiada szeroką ofertę, leasinguje zarówno samochody osobowe i ciężarowe, jak i inne sprzęty i urządzenia, w tym maszyny budowlane, maszyny rolnicze, sprzęt IT, sprzęt medyczny etc.

Reklama

Ważnym graczem na polskim rynku leasingu jest także Getin Leasing, którego pozycja wzmacnia się z kwartału na kwartał. W ubiegłym roku wyleasingował środki o wartości ponad 2,6 mld zł, co - według danych ZPL - dawało mu szóstą pozycję. Po I kwartale br. wskoczył na drugie miejsce z wartością wyleasingowanych środków na poziomie ponad 830 mln zł. Firma notuje bardzo wysoką dynamikę wzrostu sprzedaży, skupiając się przede wszystkim na finansowaniu pojazdów. W tym segmencie jest już liderem rynku. Wyróżnikiem oferty Getin Leasing jest najdłuższy na rynku okres leasingu pojazdów - 7 lat, podczas gdy standard to 5 lat. Jak sama nazwa wskazuje, Getin Leasing jest powiązany kapitałowo z Getin Noble Bankiem. Zaangażowanie Leszka Czarneckiego w spółkę datuje się na początek 2005 roku, wtedy to też rozpoczęła ona działalność pod obecną nazwą, wcześniej, od 1997 roku działała jako Carcade Leasing.

Reklama

Kolejny duży gracz, BZ WBK Leasing, specjalizuje się w leasingu maszyn i urządzeń. Posiada ponad 12% udział w tym segmencie, co zapewnia mu pozycję lidera. Dynamiczny wzrost sprzedaży usługi leasingu maszyn i urządzeń w ostatnim czasie zawdzięcza przede wszystkim rolnikom, a także branży budowlanej. BZ WBK Leasing finansuje także pojazdy, posiada również ofertę dla lekarzy i weterynarzy. Ogółem w I kwartale 2015 r. sfinansował środki o wartości 788 mln zł. Głównym akcjonariuszem spółki jest Bank Zachodni WBK należący do Grupy Santander.

Raiffeisen-Leasing Polska wyleasingował w I kwartale 2015 roku środki trwałe o wartości blisko 780 mln zł. Firma finansuje pojazdy, środki transportu ciężkiego, maszyny i urządzenia oraz nieruchomości. Oferuje finansowanie także w obszarze IT i sprzętu medycznego oraz wyposażenia biur. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1998 roku. Udziałowcem Raiffeisen Leasing jest Raiffeisen Bank Polska S.A. (100% udziałów).

Do grona największych leasingodawców zalicza się także PKO Leasing, czyli spółka leasingowa należąca do PKO Banku Polskiego. Jak podaje ZPL, którego PKO Leasing jest członkiem, wartość finansowania udzielonego przez tę spółkę w I kwartale 2015 roku wyniosła ponad 711 mln zł, a w całym 2014 roku przekroczyła zaś 2,7 mld zł. PKO Leasing działa na rynku od 1999 roku, a jego oferta dostępna jest w oddziałach własnych oraz placówkach PKO Banku Polskiego.

Liderzy leasingu w wybranych dziedzinach

Tak wygląda pierwsza piątka polskiego rynku leasingu po pierwszym kwartale 2015 roku według danych Związku Polskiego Leasingu. Warto jednak podkreślić, że w kolejnych kwartałach ta kolejność może się zmienić, zwłaszcza, że firmy zajmujące kolejne pozycje nie pozostają daleko w tyle. Są wśród nich mLeasing, Millennium Leasing oraz ING Lease, które poza ruchomościami chętnie finansują także nieruchomości. Wszystkie trzy osiągnęły w I kwartale wynik powyżej 600 mln zł wartości netto sfinansowanych środków trwałych. Pierwszą dziesiątkę także zamykają spółki powiązane z bankami - Idea Leasing & Fleet oraz Pekao Leasing.

Poszukując leasingodawcy, na pewno warto kierować się jednak nie tylko ogólnymi wynikami firm i ich miejscem w rankingach. Duże znaczenie ma także leasingowany przedmiot. Firmy spoza podium są często liderami w poszczególnych segmentach rynku.

Dla przykładu, ważnym graczem w segmencie pojazdów - oprócz wspomnianych spółek bankowych - jest także Volkswagen Leasing (ponad 300 mln zł w I kw. 2015), który finansuje niemal wyłącznie samochody osobowe i ciężarowe produkowane przez Grupę Volkswagen. Z kolei w segmencie maszyn i urządzeń wyróżnia się Siemens Finanse, który jest liderem w zakresie finansowania leasingiem sprzętu medycznego. Jego oferta cieszy się także sporym zainteresowaniem wśród rolników. Skoro o rolnikach mowa, to kupowane przez nich ciągniki siodłowe bardzo często finansowane są przez firmy spoza pierwszej dziesiątki największych leasingodawców. Mowa o VB Leasing Polska (1. miejsce w tym segmencie w 2014 r. z wynikiem ponad 400 mln zł) i Scania Finance Polska - 3. miejsce (pozycja druga należała do EFL). Liderami w finansowaniu maszyn rolniczych są zaś BNP Paribas Leasing Solutions, BZ WBK Leasing oraz De Lage Landen Leasing Polska.

Porównaj online kredyty dla firm i wybierz ten z najniższą ratą!

Przegląd firm zajmujących czołowe miejsca na polskim rynku leasingu pokazuje wyraźnie, że zdominowali go duzi gracze, będący częścią jeszcze większych grup kapitałowych. Duża konkurencja i prężny rozwój rynku powoduje jednak, że koszty produktów leasingowych dla klientów są coraz bardziej przystępne.